sobotu, posledným termínom je 2. február.
Daň z nehnuteľností tvoria tri zložky - daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov. Pre všetky tri zložky je v zákone o dani z nehnuteľností stanovený spôsob zdaňovania oddelene, pričom existujú rozdiely, najmä pokiaľ ide o stanovenie základu dane, ako aj sadzby dane. Správu dane vykonáva obec (a nie daňový úrad), na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza. V Bratislave a v Košiciach sú správcom dane príslušné mestské časti.
Táto daň bola zavedená v rámci komplexnej reformy daňovej sústavy SR od 1.1.1993. Patrí medzi tie dane, ktoré sú označované ako priame dane a tiež majetkové dane. Nakoľko výnos z tejto dane patrí obciam a mestám a z dôvodu, že správu dane z nehnuteľností vykonávajú obce a mestá, táto daň sa označuje aj ako miestna daň.
Kto je oslobodený od platenia dane z nehnuteľnosti
Od platenia dane z nehnuteľnosti sú oslobodené stavby 15 rokov od roku nasledujúceho po vykonaní kolaudačného rozhodnutia novostavby rodinných domov, prístavby a nadstavby rodinných domov, ktorými sa získa samostatná bytová jednotka vo vlastníctve fyzických osôb, ak slúžia výlučne na trvalé bývanie vlastníka a novostavby a nadstavby bytových domov, v ktorých sú byty výhradne vo vlastníctve fyzických osôb a slúži výhradne na trvalé bývanie vlastníka. Oslobodenie sa vzťahuje len na prvého vlastníka (nadobúdateľa).
Oslobodené sú aj byty v bytovom dome 5 rokov od roku nasledujúceho po nadobudnutí vlastníctva bytu. Toto oslobodenie sa vzťahuje len na prvého vlastníka. Do roku 2003 sa oslobodenie vzťahovalo nielen na prvého vlastníka, ale v prípade prevodu a prechodu nehnuteľností i na im blízke osoby. Novela zákona toto ustanovenie zrušila, oslobodenie sa vzťahuje už len na prvého vlastníka.
Rozhodujúcim pre vznik daňovej povinnosti je stav k 1. 1. príslušného kalendárneho roku. (2004)
V prípade, že majiteľ nehnuteľnosti nepodá daňové priznanie v termíne, správca dane naňho uvalí pokutu vo výške 0,2 % z dane, a to za každý deň omeškania, najviac však do výšky 10 % z dane. Celková výška pokuty pritom podľa hovorcu Ministerstva financií SR Petra Papanka nemôže presiahnuť milión Sk. Obec pritom môže uložiť fyzickej osobe pokutu minimálne 200 Sk, v prípade firmy je to najmenej 2 000 Sk. Ak daňovník podá daňové priznanie, ale uvedie nižšiu daň ako mal, obec mu môže uložiť pokutu vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby, a to 18 %, z rozdielu medzi skutočnou a priznanou daňou.
Povinnosť podať daňové priznanie majú tí, ktorí v minulom roku do svojho vlastníctva nadobudli byt, rodinný dom, alebo pozemok. Daňovníci, ktorí síce nehnuteľnosť vlastnia, ale nadobudli ju skôr ako v minulom roku, daňové priznanie podávať nemusia. Zaplatiť daň však musia všetci vlastníci nehnuteľností do konca marca tohto roka.
Ročná sadzba dane z pozemkov predstavuje pri ornej pôde, chmeľniciach, viniciach a ovocných sadoch maximálne 0,75 % zo základu dane. Trvalé porasty, lesné pozemky a rybníky s chovom rýb podliehajú sadzbe maximálne 0,25 % základu dane. Záhrady, zastavané plochy a nádvoria sa zdaňujú 1 Sk aj za každý začatý m2. Správca dane však môže sadzbu dane znížiť o 90 %, alebo ju tiež zvýšiť do výšky 100 %. Sadzba dane sa pritom vynásobí koeficientom obce.
Ročná sadzba dane zo stavieb na bývanie a na pôdohospodársku produkciu predstavuje 1 Sk, rekreačné a záhradkárske chaty sú zdaňované 3 Sk, samostatne stojace garáže 4 Sk a priemyselné stavby 5 Sk. Ročná sadzba dane zo stavieb na podnikateľskú činnosť dosahuje 10 Sk. Uvedené sadzby sa zvyšujú o 0,75 % za každé ďalšie nadzemné podlažie a prenásobia sa koeficientom obce ako v prípade dane z pozemkov.
Ročná sadzba dane z bytov predstavuje 1 Sk za každý začatý m2. Tá sa vynásobí koeficientom obce, pričom správca dane môže sadzbu znížiť o 90 % a v prípade nebytových priestorov na podnikanie zvýšiť o 50 %. Ak ide o byt, ktorý sa využíva na podnikanie, môže zvýšenie dosiahnuť najviac 10 Sk na m2.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári