166 naopak zvýši. Ďalších 38 liekov je novozaradených. Tie doteraz neboli kategorizované, to znamená, že sa dosiaľ nepredpisovali.
Znížený doplatok bude napríklad u antibiotík Rulid 100 mg, Fromilid 250, Rovamycine 1500 či Sumamed 500, za ktoré zaplatíme o dvadsať až päťdesiat korún menej. Antihistaminikum Zodac pôjde dolu o dvacku i čosi, antiepileptikum Neurontin o 25 korún, imunilogický prípravok Herpesin o takmer 170 a Isoprinosine dokonca o 270. Za znížením cien liekov treba vidieť tlak na výrobcov a dodávateľov liekov, ktoré po novembrovej kategorizácii stlačili ceny dolu, napriek tvrdeniam, že ich už nemožno ďalej znižovať. Zlacnením liekov sa zabezpečí dostupnosť liekov pre pacientov s chronickými a život ohrozujúcimi chorobami.
Naproti tomu viac zaplatíme napríklad za antibiotiká Zocor 40 (cca 60 korún), Klacid 250 (15 Sk), Amoksiklav a Augmentin (50 Sk), či antihistaminikum Zyrtec (4 Sk) alebo Claritine (6 Sk). Úplne zrušená úhrada zdravotnej poisťovne bola u imonologického prípravku Twinrix, za ktorý zaplatíte 1 365 až 1 980 korún.
Medzi novozaradené lieky patrí napríklad Neurontin 800, kde za stotabletové balenie zaplatí pacient v lekárni približne 240 korún, Gingium 40 (stotabletové balenie = cca 140 Sk), Citalopram 20 (56 talbiet - 170 Sk) a Polyoxidonium s doplatkom pacienta bezmála tritisíc korún.
Vzhľadom na to, že určité lieky šli hore, zatiaľ čo ceny iných klesli, po prvom februári budú niektorí pacienti odchádzať z lekární spokojnejší a iní nie. Závisieť to bude na tom, ktoré lieky užívajú. Zmeny cien však nie sú také dramatické ako pri novembrovej kategorizácií, ktorá citeľne zvýšila najmä ceny antibiotík. Jej cieľom bolo obmedzenie ich konzumácie, ktorá je oproti iným krajinám neúmerne vysoká. Podľa tvrdenia samotných lekárnikov v minimálne u tretiny pacientov trpiacich respiračným ochorením predpísanie antibiotík nie je potrebné, pretože na príčine nie je bakteriálna, ale vírusová nákaza, na ktorú antibiotiká nezaberajú. Okrem toho by mali Slováci vynakladať viac prostriedkov na prevenciu - pri bolesti hrdla zaberú neraz aj cmúľacie tabletky alebo kloktadlo.
Lekári by tiež mali pacientom pri predpisovaní liekov ponúknuť viacero alternatív, pretože na obyčajne každé ochorenie existuje viacero možností. Pacient by mal pritom svojho lekára informovať, ktorý liek si môže dovoliť, aby sa nestalo, že až v lekárni zistí, že naň nemá a odíde bez vybratia receptu.
Zoznam všetkých precenených liekov vám prinesieme v zajtrajšom vydaní denníka Korzár.
* * * (DO RÁMČEKA)
Lekárnikom sa nepozdáva častá kategorizácia
Podľa tvrdenia ministerstva zdravotníctva vzrástla na Slovensku spotreba liekov v ostatných rokoch najmä kvôli zbytočnej nadspotrebe - lekári predpisovali a stále predpisujú pacientom neúmerne veľa liekov. Ambíciou novembrovej kategorizácie bolo regulovať trh a zamedziť plytvaniu. Podľa slov ministra Zajaca pritom pacienti neplatia nič, alebo iba symbolickú sumu pri životne dôležitých a chronicky užívaných liekoch, čo niektorí lekári spochybňujú. Pre dôchodcu je totiž aj niekoľko desiatok či sto korún citeľná čiastka. V odôvodnených prípadoch však môžu podľa ministra rozhodnúť ich zdravotné poisťovne, že poistenci dostanú aj lieky, pri ktorých sú stanovené doplatky, celkom bezplatne.
Kritike kategorizáciu liekov podrobujú aj lekárnici, ktorým sa nepozdáva, že sa má pružne meniť počas celého roka. "Keď sa budú každý mesiac meniť ceny, pridá to lekárnikom veľa práce. Keď musia zmeniť ceny skladových zásob, znamená to ´precvakať´ všetky krabičky, ktoré sú momentálne v lekárni. Okrem toho je tu riziko, že prípravky, ktorých ceny sa majú meniť, sa nebudú pred novou kategorizáciou objednávať, na čo doplatia pacienti. Nuž a tí môžu v snahe zohnať liek čo najlacnejšie začať špekulovať, pričom hrozí lieková turistika. Pretože vždy sa v prvých dňoch miešajú staré ceny a doplatky s novými, keďže staré zásoby musíme predávať za staré ceny," hovoria.
Podľa slov prezidenta Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach PharmDr. Františka Tamera (na snímke) navrhujú lekárnici z tohto dôvodu pevné ceny liekov na určité obdobie. "Radi by sme o tom jednali s ministerstvom, pričom chceme presadiť aj takzvanú degresívnou maržu. To znamená, že na drahšie lieky by sme mali nižšiu prirážku a naopak. Tak by v tom bol poriadok a znížila by sa aj náročnosť práce zdravotných poisťovní," poznamenáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári