Košice - Je síce zima, ale v mestských konglomeráciach sa na prvý pohľad zdá, že sa zdržuje viac vtákov ako počas leta. Ako nám však povedal
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
riaditeľ Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Rastislav Rybanič, je to úplne prirodzený jav: "Mnohé vtáky, ktoré neodlietajú do teplých krajín sa v zime sťahujú bližšie k ľudským obydliam. Je to tým, že tu nachádzajú viac potravy."
Na Slovensku sú v zime dve skupiny vtákov. Tie naše, ktoré u nás žijú celý rok, ako sýkorky, drozdy alebo stehlíky. Druhou skupinou sú vtáky, ktoré u nás nehniezdia, ale priletajú zo severných častí a zimujú u nás: "Typickým príkladom sú havrany. Kým tie naše sú už na juhu, havrany z európskej časti Ruska sú na Slovensku." Práve "ruských" havranov môžme v týchto dňoch vidieť vo veľkých skupinách na poliach, ale aj medzi blokmi na sídliskách. Ale nielen oni sa takto vo veľkom zhromažďujú. "Môžeme si všimnúť, že k cestám sa sťahujú aj naše dravce, ako napríklad myšiaky."
Studené dni môžme pomôcť prekonať operencom aj my. Podľa slov R. Rybaniča, najvhodnejšie je vtáky prikrmovať olejnatými semenami: "Ako slnečnicovými, môžme im ponúknuť loj, jabĺčka a ďalšie semená. Nie je vhodné kŕmiť zbytkami jedál. Potravu im sypeme na bezpečné miesto, najlepšie do kŕmidiel. Najjednoduchšie môžme vytvoriť krmidlo z PET-fľaše, v ktorej z boku vyrežeme otvor. Rôzne špeciálne zmesy práve na prikrmovanie vtákov vo voľnej prírode ponúkajú aj špeciálne obchody s chovateľskými potrebami a v nich dostať kúpiť aj krmidlá."
Ako R. Rybanič dodal, tí, ktorí sa o ochranu vtákov zaujímajú intenzívnejšie, môžu sa zapojiť do celoslovenského zimného sčítania vtáctva na webovej adrese www.sovs.sk.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári