rozšíri až 1. mája, Východoslovenské múzeum (VSM) sa rozhodlo poukázať, že do spoločenstva starého kontinentu patríme už dávno. A to ako kultúrna inštitúcia najmä prostredníctvom kultúrnych odkazov.
"Zbierkami sú múzeá etablované v rámci Európy už dávno. Rozhodli sme sa preto, že verejnosti predstavíme každý týždeň jednu členskú krajinu prostredníctvom exponátov, ktoré vznikli v danej krajine, no sú súčasťou nášho fondu," povedal Róbert Polák, riaditeľ VSM. Všetky predstavené diela budú vo VSM prezentované v rámci spoločnej výstavy od Dňa múzeí, ktorý bude tento rok 18. mája. "Verejnosť tak bude môcť získať prehľad nie len o tom, aké bohaté sú zbierkové fondy múzea, ale aj o tom, čo dokázali ľudia v danej krajine v 16.,17.,či 18. storočí."
Rakúske umenie bude predstavené vzácnou kávovou porcelánovou kanvicou, ktorá bola vyrobená v roku 1722 vo Viedni v dnes už neexistujúcej porcelánke. Je to unikát, z ktorého existuje na svete iba 8 kusov a VSM ho daroval gróf Mariássy v roku 1933. "Zaujímavé je, že konvica je označkovaná iniciálami Du Paquiera, pričom za jeho éry sa ešte porcelán neznačkoval. Začalo sa s tým až v roku 1744. Aj preto má táto kanvica na kávu nesmiernu umeleckohistorickú hodnotu," povedala Eva Hrušková, odborná pracovníčka umelecko-historického oddelenia VSM.
Prvým európskym mestom, kde sa začal vyrábať porcelán, bol nemecký Meissen. Kým Číňania si vedeli svoje tajomstvo výroby porcelánu udržať pred Európanmi celé stáročia, Meissen to nedokázal ani osem rokov napriek všetkým ochranným opatreniam. A tak v roku 1718 vznikla druhá európska porcelánka založená Du Paquierom vo Viedni. Jej existencia nebola dlhá (necelých 150 rokov), no svojím významom patrí medzi popredné továrne svojho druhu na starom kontinente.
V rokoch 1718 - 1744 tu vyrábali prevažne jedálenské nádoby zdobené maľbou. Tá bola na začiatku červená, postupne sa stále viac uplatňoval špeciálny viedenský dekór prevedený nielen v pestrých farbách, ale aj jednofarebne - v čiernej. "Na tejto kanvici je po celom obvode na bielej poleve červenohnedou farbou ručne maľovaný dobový výjav. Na vrchnáku je dom s poľovníkom, psy a zajac."
Kávová kanvica je súčasťou Fondu porcelánu, keramiky a skla VSM, ktorý obsahuje 3 000 kusov exponátov.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári