výške 250-tisíc korún pre volejbalistky Slávie TU. Prvoligové volejbalistky dostali peniaze ihneď. Vedenie TU tvoria okrem rektora TU J. Sinaya štyria prorektori, predseda Akademického senátu, kancelár školy a kvestor TU Gabriel Fischer.
"Mne a ani mojim kolegom neprekáža, že Slávia TU dostala príspevok. Avšak nevieme pochopiť, prečo ho dostali len oni a nie všetky občianske združenia na TU zaoberajúce sa športom alebo kultúrou. Podľa nás škole viac chýbajú financie na prevádzku, investície alebo na bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov TU. Chápeme aj to, že volejbalistky hrajú prvú ligu, a tak si zaslúžia väčšiu podporu. Lenže potom to vyzerá tak, akoby naše ďalšie aktivity boli takpovediac od macochy. Ale možno to nie je až takým veľkým prekvapením, keď si pozriete, kto je kvestorom TU a za aký klub hrá jeho dcéra..." povedal nám jeden zamestnanec TU (meno a adresu máme v redakcii), ktorý si neprial byť menovaný kvôli obave zo straty svojho zamestnania.
Podľa jeho slov vznikol na TU pri poskytovaní finančného príspevku prinajmenšom etický problém v tom, že G. Fischer je členom vedenia TU, ktoré rozhodlo o poskytnutí peňazí klubu, v ktorom je kapitánkou jeho dcéra. V tejto súvislosti sme viackrát oslovili G. Fischera, ktorý je verejnosti známy najmä ako riaditeľ košického magistrátu za čias primátorovania R. Schustera. V súčasnosti je okrem iného aj nominantom ANO na poste šéfa Dozornej rady Slovenských elektrární. Aj napriek ponúkanému priestoru sa nám odmietol vyjadriť s odôvodnením, že ide o útok na jeho osobu.
Jeho nadriadený - rektor TU profesor Juraj Sinay priznal, že univerzita peniaze skutočne poskytla. Odmietol však domnienky zamestnancov univerzity, že vedenie TU by neodsúhlasilo poskytnutie príspevku, keby v tom nebol rodinne zainteresovaný kvestor G. Fischer.
"Tak to s tým absolútne nesúvisí. Máte pravdu iba v tom, že vedenie TU odsúhlasilo finančnú podporu Slávii TU Košice, čo je uvedené aj na našej web stránke v "Zápisoch z vedenia TU". V Slávii sú dva kluby extraligy - kvôli tomu sme ju zriadili - a považujeme ich za špičkových reprezentantov našej Alma mater v kolektívnych športoch na pôde mesta Košice. Keďže klub vznikol v snahe podporovať aj špičkový šport - ostatné športy ostali v ATU a lyžiari v Ski Uni, navrhli sme, aby špičkoví športovci, t. j. reprezentanti - hlavne atléti prešli pod Sláviu TU, čo by vám potvrdil aj predseda ich oddielu Ing. Lakatoš. Rozhodnutie atlétov bolo, že v tejto chvíli nie. V tomto roku teda budeme podporovať aj vybraných špičkových športovcov z iných oddielov, pokiaľ nám to dovolia financie," tvrdí rektor J. Sinay.
Nasucho podľa jeho slov neobišli ani "zvyšné" dva oddiely Akademik TU a SKi Uni, ktoré minulý rok dostali financie z rozpočtu ministerstva školstva. Slávia TU bola založená až v roku 2003, teda po plánovacom rozpočtovom období a preto pre ňu uvoľnili dodatočné zdroje. Ako nám J. Sinay povedal, štvrť milióna neboli peniaze zo štátnej dotácie, ale z vlastných príjmov TU, ako je napríklad prenájom jej priestorov, majetku alebo rôznych darov. O ich využití pritom rozhoduje vedenie školy.
"Slávia TU dostane na rok 2004 ako vrcholová reprezentácia aj prostriedky z MŠ SR. My rozhodujeme o pridelení len tých prostriedkov, ktoré máme z iných zdrojov, ako sú štátne. Sami uznáte, že o tom, komu takto získané prostriedky budú pridelené, rozhodne vedenie TU na základe stanovených priorít v Dlhodobom rozvoji školy, kde sme toto mali zakotvené. Je to podobné ako podpora speváckeho zboru Collegium Technicum. Podľa môjho názoru tých 250-tisíc nie je vysoká suma, keďže sme v minulom roku rozdelili niekoľko miliónov korún na rôzne potreby školy," tvrdí J. Sinay.
Faktom však zostáva, že "podvyživené" vysoké školy sú v drvivej väčšine financované zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí daňových poplatníkov a tí očakávajú, že sa s nimi bude narábať efektívne. A to platí aj v prípade peňazí získaných štátnou univerzitou "z iných zdrojov, ako sú štátne".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári