vyše týždňovom zavretí začať slúžiť v najbližších troch dňoch. Jej kapacita však zďaleka nepostačuje skutočným potrebám východoslovenskej metropoly, kde sa podľa odhadov charity v súčasnosti na ulici nachádza zhruba 600 ľudí, ktorí sú v týchto mrazoch doslova v ohrození života.
"Podarilo sa nám zohnať potrebné súčiastky do kúrenia, ktoré bolo zlodejmi rozkradnuté, za asi 20-tisíc korún, a tak by sa mala nocľaháreň otvoriť možno už dnes večer," informoval Korzár zástupca riaditeľa Arcidiéceznej charity R. Leško.
Ubytovňu vykradli zlodeji počas dňa, keď je prázdna, pretože režim v nocľahárni je taký, že bezdomovci prichádzajú večer o ôsmej a odchádzajú ráno. Cez deň strážená nie je.
Východisko vidí R. Leško v tom, že ak sa podarí charite sprevádzkovať ďalšiu ubytovňu v bývalých skladoch železničného učilišťa, na Fialkovej ulici by sa zaviedla celodenná prevádzka na vyššej úrovni s tým, že by sa tu mohli venovať tým bezdomovcom, ktorí majú záujem a perspektívu resocializácie, to znamená pomôcť pri opätovnom štandardnom zaradení do života.
"Ak by rokovania so Železnicami SR, ktorým bývalé sklady učilišťa patria, dopadli úspešne, potrebovali by sme na nevyhnutné stavebné úpravy zhruba 100-tisíc. Nepredpokladám však, že sa to podarí zrealizovať ešte túto zimu, pretože musíme požiadať kompetentné úrady o zmenu účelu využívania budovy a dodržať hygienické predpisy. Súbežne musíme pozháňať potrebné zariadenie, to znamená postele, prikrývky. Kapacitne by však táto ubytovňa vyriešila nocľah pre 100 až 150 bezdomovcov," doplnil Leško.
Bezdomovci zatiaľ prespávajú rôzne, v schátraných budovách v centre mesta, v kanáloch pri teplovodných potrubiach, na staniciach, kde je to však stále ťažšie, pretože sú odtiaľ vyháňaní. Ani tie minimálne služby, ktoré pre bezdomovcov v metropole východu fungujú, však nevyužíva väčšina ľudí bez domova.
"V nocľahárni totiž platia jasné podmienky, príjmeme len ľudí, ktorí nie sú pod vplyvom alkoholu. V stredisku na Obrancov mieru 2, kde každý deň vydávame obed - hustú polievku s chlebom, sú podmienky rovnaké. Žiadny alkohol, bezdomovec musí podstúpiť očistu, osprchovať sa, dostane šatstvo, môže sa oholiť a poradiť so sociálnym pracovníkom, ktorý mu vysvetlí, kde si treba čo vybaviť, aké sú možností práce. Denne prichádza na Obrancov mieru asi 40 bezdomovcov. Funguje tam aj denný stacionár, to znamená, že nemusia chodiť po zime vonku, ale môžu si tam posedieť, získať informácie a podobne."
Motiváciou pracovníkov Arcidiéznej charity do ďalšej ťažkej práce sú zatiaľ síce ojedinelé, ale predsa úspechy niekoľkých bezdomovcov, ktorí sa aj vďaka ich pomoci a svojej vôli vzopreli osudu a snažia sa zaradiť do života.
"Napríklad predajcovia časopisu Nota Bene, niektorí z nich sa postavili na vlastné nohy, zarobia si peniaze na vlastnú izbu v ubytovni - 100 až 150 korún, ako aj na lepšiu stravu. Keď sa chce, postupne to ide. Takýchto prípadov je síce menšina, ale nás to napĺňa nádejou, že naša práca nie je zbytočná," dodal Leško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári