médií na Katedre výtvarných umení a intermédií, ktorý bude fungovať od budúceho školského roku. Okrem fotografických prác však museli adepti, tak ako všetci študenti dokázať, že zvládajú aj kresbu. Počas štúdia sa budú zaoberať fotografiou, videotvobou, animáciou a filmom.
"Musia mať určité vízie a vedieť ich aj nakresliť. Je dôležité či vedia opticky obsiahnuť to, čo vidia a potom do toho vstúpiť vlastnou predstavou. Zisťujeme, či majú tvorivé predpoklady, invenčný prístup k veciam," prezradil profesor školy Juraj Bartusz.
V ateliéri uchádzači kreslili aj podľa živého modelu. Dostali však možnosť dotvoriť ho podľa vlastnej fantázie. Ich prácu sledovala aj nemecká profesorka Anna Tretter, ktorá pôsobí na fakulte umení dva semestre. Táto sochárka sa zaoberá videoartom a multimédiami. Vybrala si z jednotlivých ateliérov skupinu desiatich študentov, s ktorými pracuje počas tohto akademického roku vo "virtuálnom ateliéri".
"Zatiaľ, kým študijný odbor nebeží, testujme prostredie. Chceli by sme vytvoriť priestor, aby Ateliér nových médií mohol pracovať spoločne s architektmi a dizajnérmi," uviedla Anna Tretter. Ako doplnil Dušan Zahoranský, ktorý ho bude viesť, mal by mať prepojenie aj s inými médiami, filmom, fotografiou alebo digitálnou tvorbou.
Podľa Juraja Bartusza nájdu absolventi ateliéru veľké uplatnenie. "A pokiaľ to budú brať vážne, v živote lacné a povrchné veci robiť nebudú. Verím, že príde generácia ľudí, ktorá bude vyhľadávať nielen prvoplánovú, ale aj zložitejšiu a vážnejšiu tvorbu," dodal Juraj Bartusz.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári