Bodnár.
"Na jednej strane nie sú peniaze na trináste platy a na druhej sa ešte v ten istý deň zvýšia výsluhové dôchodky ľuďom, ktorí majú dokonca aj štrnásty plat. Hasiči sú v tomto štáte stále na pokraji záujmu, hoci každý deň zachraňujú ľudské životy. Ja skutočne neviem, kto by si ešte viac na Slovensku zaslúžil ohodnotenie, ako hasiči. Veď asi nik nie je viac služobne ohrozený na živote," rozhorčene hovorí J. Bodnár.
Aj z tohto dôvodu sú problémy doplňovať početný stav mužov v modrých uniformách. "Pozrite sa, hasič, ktorý k nám nastúpi ako nováčik, má základný plat okolo 7,5 tisíc čistého. A to do konca minulého roka, každý mesiac, prichádzal o dvadsať percent platu, pretože bol v príprave. Za ten plat nie je záujem riskovať krk. Plaziť sa niekde v zadymenej pivnici a čakať, kedy tam vybuchne nejaký kanister benzínu, alebo propán - butánová fľaša."
Podobným problémom, ktorý momentálne hasičov kvári, je ich odchod do dôchodku.
"Podľa zákona doň majú odchádzať vo veku 62 rokov. Ja sa ale pýtam, či by niekto zodpovedný chcel, aby ho zachraňoval 62-ročný hasič a skákal z balkóna na balkón. Ja osobne si to predstaviť neviem. Naviac nové zdravotné klasifikácie spôsobili, že niektorí hasiči museli zo zboru odísť. Tu ochoreli a my sa s nimi rozlúčime. Pri zásahoch sa nadýchajú splodín a ani nechcite vedieť, aká je ich životnosť po odchode do dôchodku. Veľmi nízka."
Obrovským nedostatkom, čo sa týka kvality techniky, sa radšej hasiči nechvália... "Technika je na veľmi nízkej úrovni. Napríklad rebrík má už 23 rokov a stáva sa, že cestou na výjazd zlyhá. Proste zastane na ceste. Darmo sa oň staráme, vek robí svoje a až príliš často sa kazí. Problematické, aj keď výjazdu a zásahu schopné sú aj ďalšie vozidlá. Viete, životnosť hasičskej techniky je trinásť rokov. Naše autá sú všetky vysoko nad touto hranicou, jediné, ktoré má k nej najbližšie, je štrnásťročné. Na západe sú takéto vozy v múzeách."
A to ešte spomínaný rebrík dosiahne len do výšky ôsmeho podlažia, čo pri požiari na vyšších poschodiach môže byť problém. Ešte šťastie, že v radoch hasičov sú aj lezci, ktorí vedia ohrozenú osobu v prípade potreby zlaniť do bezpečia.
Hasiči sa boli nedávno pozrieť v Poľsku, kde navštívili fabriku, kde vyrobia ročne 500 hasičských áut. "Tam to pochopili a od roku 1989 už dokonca druhýkrát obmieňajú vozový park. Ťažko akceptovať, že nie sú peniaze, ide o priority. A hasiči asi nie sú na potrebnej úrovni."
Hasičom chýbajú autá strednej triedy, tie ktoré majú k dispozícii, sú pre mesto nevyhovujúce a uplatnili by sa skôr na vidieku. Cena nového rebríka sa pohybuje na úrovni 30 miliónov, bežné zásahové vozidlo je o polovicu lacnejšie.
Technickým normám už nevyhovuje ani stará košická požiarna zbrojnica, preto pripravuje jej rekonštrukcia. "Vyžiada si náklady 50 miliónov korún. S prestavbou by sa malo začať v tomto roku a mala by trvať tri roky. Hovorím, že by mala, lebo ako vieme, na Slovensku sa stavby realizujú aj dvadsať rokov. V nasledujúcom období budeme teda pracovať v provizóriu, ale zmena je nutná. Ak všetko dobre pôjde, uvažuje sa i o výstavbe ešte jednej zbrojnice, ktorú mesto potrebuje ako soľ. Skrátili by sa časy výjazdov."
Hasiči v minulom roku uskutočnili takmer 770 výjazdov k požiarom v meste, pri ktorých bola usmrtená jedna osoba. Najčastejšími príčinami bolo vypaľovanie suchej trávy, ale aj úmyselne podpaľačstvo, kde bolo dovedna 103 prípadov. Čo sa týka škôd, najvyššie, šesťmiliónové, boli zaznamenané pri požiari hotela Hutník a Slovenského hostinca na ulici D. Feju. Pri výkone štátneho požiarneho dozoru urobili hasiči v Košiciach takmer 570 kontrol. Zistili približne 15 000 nedostatkov a uložili za ne 40 postihov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári