primátora Eugen Čuňo za prioritu pred februárovým zasadnutím mestského zastupiteľstva, na ktorom sa opäť bude schvaľovať rozpočet mesta Košice na rok 2004.
"Kompromisný návrh rozpočtu, na ktorom sa dohodli poslanecké kluby, a to nielen koaličné, ale aj opozičné, spolu s odborným aparátom magistrátu, ktorý bol schválený dvojtretinovou väčšinovou, stále považujeme za rozumný a dostatočný na to, aby mesto normálne fungovalo. Preto sme nerozumeli reakcii primátora, ktorý sa rozhodol rozpočet nepodpísať, ale má na to právo, takže jeho rozhodnutie rešpektujeme. Aby sme teda mohli zmysluplne komunikovať, je potrebná aspoň minimálna dôvera," tvrdí Eugen Čuňo.
Na februárové zasadnutie mestského zastupiteľstva bude pripravený nový návrh rozpočtu, ktorý zohľadní údaje zo štátneho rozpočtu, ktoré v čase prípravy toho predchádzajúceho ešte neboli známe.
"Rozpočet sa teda bude musieť aktualizovať, sporné výdavkové položky, ako sú cesty, zimná údržba, či hromadná doprava budú predmetom diskusií. Chceme sa im dôkladne venovať tak, aby každé číslo malo vyargumnetované odôvodnenie. Naším cieľom je dospieť k rozpočtu, ktorý bude na zastupiteľstve schválený a nebude zdrojom zbytočných emócií a traumatizovania verejnosti."
V novom návrhu rozpočtu by sa už mali prejaviť závery špecializovanej spoločnosti, ktorá na magistráte robí personálny audit.
"Výsledkom jej práce bude procesná mapa, ktorá nám ukáže, ako vyzerajú procesy na magistráte, ktoré činnosti sú duplicitné, alebo nedajbože, dokonca triplicitné, ako aj to, o koľko osôb by mohli byť jednotlivé oddelenia znížené, resp., kde treba ubrať a kde naopak posilniť, samozrejme, že aj s finančnými dopadmi," vysvetlil Čuňo, ktorý teraz nevie povedať, či sa bude personál magistrátu redukovať.
"Odmietam však strohé znižovanie počtu pracovníkov, nepovažujem to za riešenie problému. Samospráva v Košiciach potrebuje hlavne duchovnú obnovu, rezervy pracovníkov magistrátu vidím v nedostatočnej tvorivosti, chopnosti prinášať riešenie, nápady bez čakania na príkazy zhora. Najšikovnejší a najkreatívnejší ľudia by mali dostať dostatok priestoru na sebarealizáciu, hlavne pri príprave projektov, spolu so zodpovednosťou za ich realizáciu. Magistrát sa musí začať vo veľkej miere obracať k občanom mesta, pýtať sa na ich názory, využívať ich schopnosti, počúvať, kde pociťujú problémy. Takže zmena magistrátu sa nedá urobiť šibnutím čarovného prútika, na to ja neverím, pôjde o dlhodobý proces, ktorý chceme dobre naštartovať."
Námestník Čuňo si už teraz vie predstaviť, že mesto potrebuje posilniť úsek projekčných manažérov, i exekučné oddelenie, aby sa efektívnejšie darilo vymáhať nedoplatky od občanov a firiem.
"Výsledok auditu by nás mal nasmerovať k tomu, aby magistrát, ktorý je servisom pre občanov, bol nastavený hlavne k riešeniu najprioritnejších problémov mesta, k jeho rozvoju. Považoval by som za veľmi prospešné, aby takéto personálne audity prebehli aj v mestských spoločnostiach, aby sme predišli zbytočným emotívnym diskusiám a stavali na pragmatických riešeniach, ako ich chod zeefektívniť a zlacniť. Bol by som rád a ako námestník sa to budem snažiť presadiť, aby si personálne audity objednali riaditelia. Na ich základe budeme môcť pristúpiť k zmenám," dodal ešte námestník Čuňo.
* * *
Správa magistrátu nás ročne stojí 134 miliónov
Na košickom magistráte v súčasnosti pracuje 193 zamestnancov. Priemerná hrubá mesačná mzda vychádza na 21 502 Sk bez platov primátora a jeho dvoch námestníkov. Na tie je v rozpočte vyčlenená zvláštna položka vo výške 3 milióny 200 tisíc korún na rok.
Organizačnú štruktúru tvorí Kancelária primátora, pod ktorú patria dva referáty -referát protokolu a pre styk so zahraničím a referát pre strategické financovanie a kapitálové investície. Ďalej na magistráte funguje sedem oddelení -legislatívno-právne, finančné, správy majetku, výstavby a životného prostredia, sociálnych vecí a kultúry, komunálneho rozvoja a riadenia podnikov a oddelenie školstva. Samostatným útvarom je Útvar hlavného kontrolóra.
V rozpočte, ktorý poslanci schválili, ale primátor nepodpísal, bolo na správu obecného úradu vyčlenených 134 miliónov 259 tisíc korún, čo mnohí poslanci považujú za závratnú sumu. Na mzdy a odvody zamestnancov bola z tejto čiastky určená suma takmer 60 miliónov korún, zvyšných cca 74 miliónov tvoria náklady na energiu, materiál, cestovné, údržbu a podobne.
Osemdesiati poslanci mestského zastupiteľstva dostanú v poslaneckých odmenách ročne spolu s odvodmi 2 milióny 880 tisíc korún, čo je priemerne mesačne 2,5 tisíc korún. Mesto pre poslancov v deň, keď zasadá zastupiteľstvo (do roka je to 6-7 krát) uvarí obed v jedálni, čo stojí 120 tisíc ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári