Policajnom zbore nezákonne profitovať alebo znevažovať prácu polície. Do dnešného dňa na svojom poste z Policajného zboru prepustil 236 policajtov.
Ako nás informovali pracovníčky tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR, najviac policajtov muselo odísť kvôli problémom s alkoholom. Asi 60 percent z prepustených prichytili za volantom pod vplyvom alkoholu, alebo spôsobili dopravnú nehodu. V tomto počte sú zahrnutí aj takí, ktorí nafúkali dokonca aj počas služby. Zvyšok policajtov bol prepustený po obvinení z úmyselných trestných činov. Najväčšie zastúpenie, 16 percent, majú policajti, ktorých stíhajú z prijatia úplatku a inej korupčnej činnosti. Týrania osôb, domáceho násilia a výtržníctva sa dopustilo asi 6 percent, vydierania 3 percentá, krádeží a lúpeží 2 percentá.
"Ďalšími dôvodmi sú prevádzačstvo, falšovanie pokutových blokov, nepovolené jazdy služobným vozidlom a napomáhanie k trestnej činnosti," informovala nás Mgr. Alena Koišová.
Momentálne je na Slovensku sedem policajtov dočasne pozbavených výkonu služby. To znamená, že zatiaľ neboli celkom prepustení, ale museli odovzdať služobný preukaz a služobnú zbraň. Do práce nechodia a čakajú na vývin vyšetrovania, ktoré je proti nim vedené. V Bratislavskom a Trenčianskom kraji sú takto stíhaní spolu štyria policajti, po jednom príslušníkovi evidujú v Banskobystrickom, Žilinskom a Košickom kraji.
V Košiciach ide o niekoľkokrát medializovaný prípad. Nadporučík z oddelenia dopravných nehôd ODI OR PZ Košice II bol ešte v júni 2001 obvinený z trestných činov poisťovacieho podvodu a súbežne zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa obvinenia sa ich mal dopustiť tým, že v dvoch prípadoch spísal dopravné nehody, ktoré sa v skutočnosti nestali a tým napomohol iným osobám získať značné finančné obnosy z poisťovní. Obvinený policajt spáchanie skutkov poprel, podľa neho zadokumentoval stav, ktorý na miestach činu videl. Orgánom činným v trestnom konaní sa jeho tvrdenie vyvrátiť nepodarilo. Hoci od vznesenia obvinenia ubehli takmer tri roky, vyšetrovanie stále nie je ukončené. Medzitým už vyšetrovateľ, ktorý prípad od začiatku dokumentoval, opustil služby Policajného zboru a posledný úkon vo vyšetrovacom spise vykonal pred viac ako rokom.
"Prokurátor trval na výsluchoch svedkov, ktorí sa zdržujú v zahraničí, preto bola spísaná žiadosť o právnu pomoc do Nemecka a USA. Ide o zdĺhavý proces. V týchto dňoch sme už jednu odpoveď dostali, a keď doručia aj druhú, spisový materiál môže byť ukončený," informoval nás vedúci oddelenia vyšetrovania KR PZ Košice mjr. Mgr. Rudolf Pilarčík.
Nie je známe, ako dlho to ešte môže trvať, ale s týmto stavom nie spokojná žiadna zo strán. Obvinený policajt poberá minimálnu mzdu, no nemôže sa nikde zamestnať, nemôže odísť do zahraničia a musí byť stále k dispozícii. Na nehodovke je stále vedené jeho miesto a jeho kolegovia musia ťahať služby aj zaňho.
Mnohí z policajtov, ktorí rezort nedobrovoľne opustili, považujú prepustenie za nespravodlivé, a preto podali podnety na súdy. Hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Natália Hattalová nás informovala, že každý z nich môže podať na Najvyšší súd SR žalobu o preskúmanie rozhodnutia o prepustení. Ministerstvo však dosahuje v týchto prípadoch približne 90-percentnú úspešnosť. Pokiaľ Najvyšší súd niektoré rozhodnutie vráti, je to len väčšinou z dôvodu zistenia formálnych nedostatkov. Počas pôsobenia Vladimíra Palka ako ministra vnútra súd doteraz v žiadnom prípade definitívne nerozhodol o zrušení rozhodnutia o prepustení.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári