počtu neplatičov. S týmto neduhom bojujú už dlhšie obdobie a práve vyššie ceny by mohli prispieť k jeho stupňovaniu. Vedenie vodární je ale pripravené postupovať radikálne.
"V radoch domácností sa očakáva najväčší problém, pretože voda zdražela hlavne pre túto zložku. Momentálne evidujeme veľa neplatičov, voči ktorým vystupujeme veľmi striktne. To znamená, že po upomienkach na zaplatenie, ktoré nie sú rešpektované, dochádza k odpojeniu od prívodu vody. Máme na to zo zákona právo a aj to tak robíme. Následne posúvame veci právnikom, ktorí sa snažia vymôcť naše pohľadávky súdnou cestou. Ak by som mal špecifikovať dĺžne čiastky, tak tie sa pohybujú v rozmedzí od 500 do desaťtisíc korún na domácnosť," hovorí riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, odštepného závodu Košice Ing. Gabriel Fedák.
Aj po zvýšení cien za vodné a stočné nezmenia vodári svoje ponímanie. Akonáhle niekto nezaplatí, budú mu obmedzovať prívod vody.
"Viac nás ale trápi dlh oboch košických nemocníc. Tie nám dovedna dlžia okolo 100 miliónov korún. Nemôžeme ich ani odstaviť od vody, podobne ako domácnosti."
Táto suma sa naakumulovala a veľmi sa neznižuje.
"Bolo by neetické a vôbec, ani si nevieme predstaviť, že by sme nemocnice odpojili. Nastal by problém, nemocnica bez vody fungovať nemôže. Hľadáme teda riešenia, rokujeme, ale dlh je stále vysoký," vysvetľuje G. Fedák.
Na otázku, či si vodárne nepripadajú ako sponzor nemocníc, odpovedá: "Vyzerá to tak, ale je potrebné s tým niečo robiť, donekonečna sa nedá takto fungovať."
V týchto dňoch ukončujú vodárne odčítavanie vodomerov, následne sa začne s vyúčtovaním nákladov za uplynulý rok.
"Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o nových cenách vody. Tie platia od 1. januára tohto roka, preto musíme urobiť odpočet všetkých vodomerov. Nie je to jednoduché stihnúť v krátkom časovom období, pretože tých meračov je vyše 25 tisíc. Za deň sa to urobiť nedá, nemáme kapacity. Brigádnikov nevyužívame, podarilo sa nám odčítať Moldavu, i východne od Košíc, no Košice by mali byť hotové. Ľudia sa však nemusia báť, ak niekomu odčítame vodu trebárs 22. januára, tak všetku spotrebovanú zaplatí ešte v starých, teda nižších, cenách."
A čo by riaditeľ vodární ľuďom poradil v súvislosti so šetrením vody?
"Ťažko povedať, pretože naše skúsenosti hovoria, že sa ľudia šetriť u nás ešte nenaučili. Vodou sa plytvá, vieme, ako fungujú záchod, tečú kohútiky. Po žiadnom zo zdražení sme nezaznamenali výraznejší úbytok spotreby."
Slovensko je zrejme najbohatšia krajina sveta, keď si dovolí plytvať pitnou vodou. Tá totiž, na rozdiel od sveta, putuje napríklad aj do záchodov. Úžitková voda slúžiaca na tento účel inde vo svete u nás zatiaľ potrubia nenaplnila.
"Dúfam, že aj my sa raz tejto zmeny dočkáme. Úžitková voda je navyše lacnejšia. Viem, že Maďarsko, ale i Česko, už niečo v tejto oblasti robia."
V tomto roku za kubík pitnej vody vrátane DPH zaplatia domácnosti 22,61 Sk a za stočné 13,80 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári