významným januárovým pranostickým termínom. Známy príbeh obrátenia Šavla, ktorý prenasledoval kresťanov na apoštola Pavla, má oddávna svoj odraz aj v pokusoch prognózovať podľa posledných januárových dňoch ďalší vývoj počasia. Dátum je dôležitý pre ľudí na celom svete, ktorí starostlivo pozorujú, či sa naozaj naplní dávna skúsenosť v duchu populárnej prípoviedky: Pavla obrátenie - aj zimy obrátenie. Sedliaci dodávajú: Zima alebo popustí alebo zhustne do ďalších mrazov. Tento fakt môže upevniť pozorovanie správania sa zvierat. Hovorí sa: Ak sa na obrátenie Pavla vtáča z kaluže napije, bude zlá jar. Ak je mláka taká hlboká, že sa z nej dokáže napiť aj hoviadko, bude vraj nanič celé leto. Dedovia vravievajú, že ak v tomto januárovom čase líšky a vlci vyjú, znamená to tuhú zimu.
Ešte sústredenejšej pozornosti sa tešia medvede. Podľa ľudových pranostikov sa práve okolo 25. januára obracia medveď vo svojom brlohu a občas z neho aj vylieza. Ak sa vydá na dlhšie prechádzky, zima vraj už nemá byť príliš príkra - ak ale zalezie, kožuchy a zimníky ešte neodložíme. Už aj menej pozornejší ľudia však evidujú, že denného svetla pribúda, čo dokumentuje dávne konštatovanie: Na Pavla je deň už o chlapský krok dlhší. Počasie na sviatok obrátenia Pavla aj v súčasnosti zaujíma predovšetkým roľníkov. Jedna osvedčená pranostika hovorí: Ak je na obrátenie svätého Pavla jasný deň, v tom roku nebude v ničom nedostatku - ak ale hmlu prináša, budú starosti a ak, nebodaj, vietor, vzbúria sa proti sebe národy a ak bude snežiť, bude veľmi drahé udržať si zdravie.
Pavlovských hmiel sa naši predkovia obávali aj preto, lebo to podľa nich veštilo veľa chorôb, dokonca morové epidémie. Preto najvytúženejším pavlovským počasím je jasné zimné nebo: Na svätého Pavla pohoda - istá je božia úroda a tiež: Svätý Pavol jasný, prináša rok šťastný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári