meter hladina stúpla a v nádrži bolo 61 percent zásob vody. Lenže zima nie je taká výdatná, ako by mala byť, snehových zrážok je pomenej a Ružín opäť klesol.
"Od začiatku roka hladina Ružína klesla o 80 centimetrov. V súčasnosti je hladina na kóte 318,41 metrov nad morom. Nie je to tragické ani kritické. Ešte stále je naplnenosť vody na 51 percent," informoval nás vedúci dispečer Povodia Bodrogu a Hornádu Ing. Ondrej Handzok. Ako dodal, s Ružínom nemajú väčšie problémy: "Oveľa horšie to je na Domaši, ktorá je naplnená len na 19 percent. Tam je stav kritický už od leta."
Vodná nádrž Ružín je síce ešte v norme, ale už jej nízky stav vody sa podpísal pod prevádzku elektrárne. "Prítok do Ružína je momentálne tri kubíky vody a odtok je päť kubíkov vody. Preto je prevádzka elektrárne nepravidelná. Na to aby mohla pracovať, musí byť odtok minimálne šesť kubíkov. Tento sa dá zachovať spolu s ružínskym odtokom a prítokom potoka Svinka. Šesť kubíkov za sekundu musí byť zachovaný kvôli vylepšovaniu prietoku Hornádu. Pod vyrovnávacou priehradou Lodina je totiž elektráreň na Ružíne I. A k svojej činnosti potrebuje tých šesť kubíkov za sekundu. Elektráreň v týchto dňoch pracuje doslova na hrane," uviedol O. Handzok.
Napriek menšiemu prítoku sú vodohospodári optimisti. "Vody je v Ružíne ešte stále dosť. Je v nej vyše 26 miliónov kubíkov vody. Veríme, že už nasledujúci mesiac sa stav upraví, pretože začnú odmäky. A o dva mesiace je jar a vtedy by už hladina mala stúpať."
Minimálna prevádzková kóta na Ružíne je 295 metrov. Doteraz najnižšiu hladinu mal Ružín 23. marca 1987, kedy dosiahla kótu 304,08 m. n. m. Keby náhodou klesla hladina pod minimálnu prevádzkovú hladinu, podľa slov vodohospodárov, ešte stále nie je dôvod na paniku. Pod ňou je ešte mokrý priestor so šiestimi milionmi kubíkov vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári