katolíckou a ostatnými cirkvami, ktoré schválili poslanci Národnej rady SR. Doposiaľ patrila náboženská a etická výchova medzi povinne voliteľné predmety len od druhého stupňa ZŠ. Možnosť vyučovať náboženstvo bude mať okrem katolíckej cirkvi aj ďalších 11 registrovaných cirkví na Slovensku.
Názory na zavedenie povinne voliteľného predmetu do rozsahu učebných osnov sa však rôznia.
"Je pravda, že sa u nás na prvom stupni náboženská výchova vyučovala, avšak ako nepovinný predmet. Skutočnosťou, že sa žiaci teraz budú musieť prihlásiť buď na náboženstvo a etiku, vzniká problém. Tí, ktorí mali o náboženstvo záujem, tak sa naň prihlásili. Ostatní však nemuseli povinne navštevovať etiku. Od nového školského roka však už musieť budú. Štát nám zvýšil počet predmetov, hodiny pribudnú, bude však nutné ich financovať," hovorí riaditeľ Základnej školy v Košiciach - Šaci Adrián Šurín.
Ako dodáva, budú sa musieť odučiť hodiny, ktoré sú pre žiakov takpovediac umelé. "Túto zmenu považujem za zbytočný krok, veď pokiaľ by bol zo strany žiakov záujem o jeden alebo druhý predmet, priestor by sme urobili. Ako riaditeľ školy akceptujem požiadavky žiakov a rodičov, takto si však budú v niektorých prípadoch musieť odsedieť hodinu, ktorá ich absolútne nezaujíma. Určili nám to direktívne, pričom financovanie je len v rámci normatívu na žiaka."
Riaditeľ Špeciálnej základnej školy na Inžinierskej ulici č. 24 Karol Fízeľ očakáva väčšiu antipatiu zo strany žiakov. "Nemuselo sa to diktovať ako povinný predmet. Samozrejme však, že učiteľov zabezpečíme, to problém nebude. Aj keď sa náboženstvo u nás nepovinne učilo na prvom stupni, niektorí žiaci sa naň prihlásili. No po určitom období stratili záujem a prestali chodiť. Podľa môjho názoru by bolo voľnejšia forma prijatelnejšia," uviedol K. Fízeľ.
Náboženstvo sa bude vyučovať v alternácii s etikou. Nebude žiakom navštevujúcim náboženstvo chýbat istý rozhľad a hodnoty, s ktorými sa na nej oboznamujú?
"Myslím, že nie, tieto predmety sa v podstate prelívajú."
Náboženstvo, najmä malých cirkví, zrejme bude problematickejšie zabezpečiť. Jedným z najcitlivejších ustanovení zmluvy s registrovanými cirkvami je totiž možnosť riaditeľa ZŠ povoliť výučbu náboženstva aj v prípade, že počet žiakov nedosiahne požadovaných dvanásť. Menším cirkvám a náboženským spoločnostiam sa totiž nepodarilo presadiť zníženie minimálneho počtu žiakov v triede.
"Určite sa pokúsime v prípade záujmu zabezpečiť aj takýchto pedagógov. Na škole mám jednu grekokatolícku učiteľku, no ak bude treba, nájdeme aj predstaviteľov iných cirkví."
Rodičia detí v podstate s povinným náboženstvom a možnosťou voľby súhlasia.
"Mám doma momentálne prváčku, Michaelu. Chodí na náboženstvo a nevidím v tom problém. Každý má právo sa rozhodnúť, ona tak učinila. Aj keď viem, že len kvôli tomu, že tam chodí jej najlepšia kamarátka. My nie sme nejako zvlášť veriaci, ale ak sa jej to bude páčiť, môže v tom pokračovať. Ak nie, prejde na etiku," hovorí Eva Masloviaková.
Ako dodáva, jej sa dcérin počin v podstate pozdáva. "Viete, príde domov a povie, že má urobiť dobrý skutok. Donesie trebárs bratovi plienku. Má to svoje pozitíva." V podobnom duchu sa nesú aj vyjadrenia ostatných rodičov.
"Mám pocit, že je dobré, keď sa deti majú možnosť učiť aj náboženstvo. Je tu možnosť voľby, hoc ja svojich synov zrejme prihlásim na etiku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári