parku s pracovným názvom Pereš-letisko.
"K splneniu všetkých podmienok, ktoré ukladá zákon o priemyselných parkoch, nám, bohužiaľ, chýba základná, a to zmluvy o budúcich zmluvách s potenciálnymi investormi. Mali sme veľmi vážne a dobre rozbehnuté rokovania so silným investorom z Fínska, ktorý mapoval situáciu v strednej Európe a v prvej etape chcel investovať sedem miliónov eur. Napokon sa spoločnosť rozhodla pre Českú republiku - mesto Ústí nad Labem. Košice skončili na druhom mieste, čo však už nie je dôležité," informoval Korzár zmocnenec mesta Košice pre realizáciu priemyselného parku Pereš Ing. Ján Jakubov (na snímke). "V súčasnosti prebiehajú rokovania s ďalšími investormi, je však predčasné hovoriť nejaké konkrétne mená, pretože konkurencia nespí a rokovania vedú aj ďalší zriaďovatelia priemyselných parkov. Nás mrzí fakt, že pokiaľ nemáme istých a zmluvne zaviazaných základných investorov, ministerstvo hospodárstva predloženie parku na schválenie do vlády zrejme pozastaví."
Zástupcovia Košíc v súčasnosti preto rokujú s ministerstvom hospodárstva, chcú sa pokúsiť, aby mesto aj bez záväzných zmlúv s investormi dostalo výnimku - súhlas na zriadenie priemyselného parku. Súhlas je dôležitý najmä z hľadiska financovania, pretože bez toho nemôžu Košice získať dotáciu na výstavbu inžinierskych sietí vo výške 70 percent z predpokladaných nákladov na prvú etapu. "Odhadujeme, že zhruba 60 miliónov korún musí mať k dispozícii mesto, ďalšími cca 140 miliónmi korún by prispel štát."
Podľa Ing. Jakubova nie je problém v tom, žeby o Košice nemali investori záujem, ale v tom, že každý z nich sa pýta na to, kedy bude môcť svoju investíciu realizovať. "A to, samozrejme, v čo najkratšom čase. Investori však môžu začať s realizáciou investície až potom, čo mesto bude mať zriadený priemyselný park schválený vládou a vybudovanú infraštruktúru, keďže ide o zelenú lúku. Navyše musí mať majetkovoprávne vysporiadané pozemky so Slovenským pozemkovým fondom, pretože rozloha, ktorú potrebujeme na spustenie prvej etapy, je prevažne v majetku štátu. S tým však nebude problém, pretože máme predbežnú garanciu, že hneď po schválení priemyselného parku vládou SPF s mestom uzavrie nájomnú zmluvu alebo sa dohodne na odpredaji pozemkov," doplnil Jakubov.
Zdôraznil, že existujúce priemyselné parky na Slovensku nevznikli predtým, ale až potom, čo prišli investori s investíciami. "To je prípad Peugeota v Trnave, alebo parku v Kechneci. Najprv to bol investor, podporený vládou, a až dodatočne bol zriadený priemyselný park," pripomenul Jakubov.
Úspech košického priemyselného parku, ktorý by východniarom priniesol pracovné príležitosti, teraz závisí od úspešnosti rokovania s investormi i ministerstvom hospodárstva, kde sa Košice snažia o získanie výnimky. Ak by sa to podarilo, mesto ako investor prípravy by vo verejnej súťaži vybralo zhotoviteľa, ktorý na zelenej lúke vybuduje inžinerske siete. Až na takto pripravené územia môžu prísť budúci investori, ktorí tam vybudujú svoje prevádzky.
To, aká výroba môže byť umiestnená v tejto oblasti, je presne vymedzené. Môže to byť ľahký priemysel, high technológie, logistické centrá, služby súvisiace s letiskom, či už kargo systémy alebo hotel napojený na letisko. Občania Pereša nemusia mať obavy, že výstavba priemyselného parku zhorší ich životné prostredie, pretože ministerstvo životného prostredia sa k predloženej štúdii vyjadrilo pozitívne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári