kotolňa, museli školu narýchlo uzavrieť. Začala sa úradnícka mašinéria, starostka obce Iveta Komorová-Hiľovská začala hľadať riešenia. To včera našlo ministerstvo školstva, no zdá sa, že nie dostatočné.
"Pred chvíľou som dostala informáciu z Krajského školského úradu, že nám ministerstvo na rekonštrukciu kotolne poskytne 600-tisíc korún. Som sklamaná, veď na plynofikáciu školy potrebujeme 2,5 milióna korún. Viete, ja nie som odborník, ale mám znalecké posudky, ktoré hovoria, že kotolňa sa už zrekonštruovať nedá," vysvetľuje starostka, ktorá si riešenie havarijného stavu tejto spádovej školy predstavovala ináč. "Zvolala som mimoriadne zastupiteľstvo, kde sa musíme poradiť, čo ďalej. Obrátime sa na odborníkov s otázkou, čo sa dá s touto sumou urobiť. Optimistka však nie som. Tá suma je nedostatočná a my ako obec, ktorá sa len nedávno stala zriaďovateľom školy, nemáme finančné prostriedky na to, aby sme rekonštrukciu dofinancovali. Veď chýbajú ešte takmer dva milióny. Preto dnes neviem zodpovedne povedať, kedy žiaci opäť zasadnú do lavíc," zvestovala nám včera večer starostka.
Rozčarovaná nad pomalým riešením havarijnej situácie je aj prednostka Krajského školského úradu v Košiciach Mgr. Helena Jeníková.
"Na základe prvej skúsenosti s riešením havárie vykurovacieho kotla v Poproči, ktorú riešime, odkedy bola škola zatvorená, som sa rozhodla konať. Na porade v Bratislave, na ktorú sa tento týždeň chystám, navrhnem, že o bežných výdavkoch na riešenie vzniknutých havarijných situácií by mal rozhodovať krajský školský úrad a nie ministerstvo školstva v Bratislave. Veď aj tak všetky podklady, ktoré potrebovalo ministerstvo k svojmu rozhodovaniu, sme poskytovali my, na základe odbornej obhliadky a odborného posudku," vyjadrila sa H. Jeníková a dodala, že sa riešenie zbytočne brzdí. "Tým, že sme nemohli rozhodnúť a rieši sa to cez Bratislavu, je to zbytočne zdĺhavé a mám pocit, že tu v Košiciach by sme vedeli zodpovedne rozhodnúť o riešení."
Zdá sa teda, že nútené prázdniny pre tri stovky detí sa predĺžia. Aj keď obec našla aspoň riešenie v podobe zabezpečenia vyučovania v starom rodinnom dome, tento objekt kapacitne nestačí. Tam dochádzajú len ročníky 6.- 9., avšak aj to je len provizórium. Pre deti dochádzajúce do prvej až piatej triedy však priestory v obci nemajú. Rodičia sa búria, dokonca už spísali aj petíciu. Nečudo, veď do popročskej školy dochádzajú deti aj z Jasova, či Rudníka. Ministerstvo však v duchu byrokratických praktík rozhodovania od stola vzdialeného stovky kilometrov našlo "riešenie".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári