životné prostredie. Schválením zákona o odpadoch boli s účinnosťou od 1. júla 2001 takéto vozidlá určené ako odpad. Spracovanie týchto odpadov nadobudlo účinnosť od 1. januára 2003. Zákon zároveň určil aj povinnosti držiteľa starého vozidla, ktorým je fyzická alebo právnická osoba, u ktorej sa staré vozidlo nachádza. Povinnosťou držiteľa je totiž odovzdať staré vozidlo na spracovanie držiteľovi autorizácie alebo odovzdať staré vozidlo hromadnému výrobcovi alebo hromadnému dovozcovi.
Okrem dočasne vyradených áut (kvôli zvýšeným poistkám) musia byť staré vozidlá alebo vraky v zmysle zákona o odpadoch odstránené z verejného priestranstva, parkoviska, cestnej komunikácie, miesta, na ktorom ohrozujú životné prostredie alebo narušujú estetický vzhľad obce do 30 dní od ich vyradenia z evidencie. Situácia je však taká, že malá časť držiteľov starých vozidiel si neplní základné povinnosti a autá neodstraňujú v súlade so zákonom. Staré vozidlá nechávajú hniť spravidla na sídliskovom parkovisku, kde prekážajú a zaberajú miesto na parkovanie iným vozidlám. Okrem toho, že sú oštarou sídliska, sú nebezpečné pre životné prostredie. Z auta môže vytiecť nemrznúca zmes, brzdová kvapalina, olej a naviac sa stáva vyhľadávanou a nebezpečnou hračkou detí.
Zákon o odpadoch hovorí, že majiteľ vraku má povinnosť vozidlo odstrániť v súčinnosti s firmou na to určenou. Takáto firma musí mať autorizáciu Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktoré vyžaduje splnenie tvrdých európskych noriem zameraných na ochranu životného prostredia.
Čo by mal občan robiť, keď chce odhlásiť svoj vrak?
Občan by mal podľa zákona navštíviť takúto firmu, odovzdať v nej auto a vyžiadať si doklad o likvidácii vraku. Firma sa dokladom zaručí za likvidáciu. Na druhej strane dopravný inšpektorát na základe tohto potvrdenia vozidlo odhlási z evidencie. Vraky sa sústredia v zberných miestach na určených parkoviskách. V prípade neznámeho, nezisteného vlastníka po roku vozidlo prepadá v prospech štátu. To je zákon.
Aká je realita?
Občan, ktorý chce vrak odhlásiť na dopravnom inšpektoráte, podpíše iba čestné prehlásenie, v ktorom sa zaviaže, že vozidlo odstráni z verejného priestranstva resp. parkoviska, komunikácie atď. Zbaví sa povinnosti zaplatenia poistky, ale vozidlo spravidla nechá hniť na ulici. A výsledok? Takmer každý občan Košíc pozná na svojej ulici vozidlo, ktoré stojí na jednom mieste bez pohnutia aj desaťročie. Ide o "embéčky, moskviče, olcity, wartburgy, žiguli, volgy či barkasy".
Podľa vedúceho referátu výstavby a životného prostredia košického magistrátu Ing. Petra Nagya "situácia s odstraňovaním starých vozidiel a vrakov by sa mala zmeniť už v prvých mesiacoch roku 2004. V čase vstúpenia zákona o odpadoch do platnosti mesto Košice v spolupráci s okresnými úradmi už v roku 2002 vyzvalo právnické osoby na zabezpečenie týchto služieb pre držiteľov starých vozidiel a vrakov. Túto časovú lehotu si vyžiadala náročnosťou podmienok vykonávania tejto služby: autorizácia udeľovaná MŽP SR, zákonom stanovené vybudovanie zariadení, vysoká nákladovosť a v nemalej miere aj legislatívny schvaľovací proces. Napriek týmto problémom bude v meste Košice zriadené určené parkovisko na staré vozidlá a vraky a do prevádzky bude spustené aj zariadenie na spracovanie starých vozidiel v Turni nad Bodvou."
Právnické a fyzické osoby, teda držitelia starých vozidiel a vrakov, by mali dodržať zákonom stanovené podmienky, ako sa správať, čo vykonať so svojím štvorkolesovým tátošom.
O vrak sa teda v zmysle nového zákona o odpadoch má postarať občan. Už pri kúpe nového vozidla platí sumu, ktorá sa odvádza Recyklačnému fondu. Ak občan necháva stáť staré vozidlo na parkovisku, porušuje zákon. Mestská polícia je oprávnená ho zlikvidovať na náklady majiteľa. Pravda, ak je známy. Naopak, ak je majiteľ neznámy, vozidlo musí byť rok uskladnené na určenom parkovisku a úhradu za odstránenie potom zaplatí Recyklačný fond. Vrak prepadá v prospech štátu.
Vhodnejšie a predovšetkým v súlade so zákonom je odstrániť vrak legálnou cestou. Autorizovaná firma za vrak zaplatí podľa opotrebovanosti od tisíc do dvetisíc korún.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári