Spoločnosti ľudí dobrej vôle so sídlom v Košiciach Ivety Liberkovej, menší zádrhel v tejto oblasti spôsobil nový Zákon o hmotnej núdzi, ktorý vstúpil do platnosti začiatkom tohto roka.
"Na základe tohto zákona by mal aj Ahmed dostať okolo 20. januára nový dekrét, ktorý spôsobí, že jeho finančný príjem bude o 900 Sk nižší ako potreba na zaplatenie bytu. Žiaľ, je to tak a momentálne sa snažíme situáciu vyriešiť. Už som napísala listy na Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ako aj na Úrad vysokého komisára OSN. Zatiaľ som dostala len telefonickú odpoveď, že sa veci preverujú. Navyše, keďže byt neobýva pol roka, nemá nárok ani na príspevok na bývanie," vysvetľuje I. Liberková a dodáva, že podobný problém majú aj ostatní azylanti, neraz i rodiny s deťmi.
A čo by sa mohlo stať, keby obyvatelia Azylového domu nemohli uhrádzať nájomné v plnej výške? "Byty má na starosti Migračný úrad, samozrejme ak niekto neplatí, nasleduje deložácia. V tomto prípade je to však na pováženie, týmto ľuďom sa zväčša len začína integračný proces. Ahmed obýva garsónku a podpísal zmluvu o prenájme na dobu piatich rokov."
Je teda možné, že čoskoro môžu prísť títo ľudia o strechu nad hlavou? "Dúfam, že sa to nestane. Je to teoreticky možné, aj preto som už kontaktovala kompetentných a v listoch im problém opísala. Uvidíme, ako sa veci vyriešia, je potrebné čakať. Tak to vysvetľujem aj azylantom, zákony platia pre všetkých."
Práva a povinnosti azylanta na Slovensku sú v podstate totožné s tými, ktoré má občan Slovenskej republiky. "Osoba s priznaným azylom má tie práva, ako občan SR, okrem práva voliť a byť volený. Navyše nemôžu vykonávať základnú vojenskú službu."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári