nepotešil," myslí si riaditeľ gymnázia Trebišovská, Mgr. Ján Buday. "Funkcia riaditeľa je pre učiteľa niečo úplne nové a hlavne diametrálne odlišné. Človek potrebuje dva, tri roky, aby sa vôbec zorientoval v ekonomike, zákonoch. Akurát, keď sa vo funkcii zabehne, môže byť vymenený. Ani si nepočká na plody svojej práce, výsledky nových opatrení. Ale samozrejme, že zákon má i svoje pozitíva. Uvidíme, ako sa osvedčí v praxi."
"Myslím si, že to nie je tragédia, veď sa to robí i v iných povolaniach. Zákon sa dotkne i mňa, vo funkcii som siedmy rok," reaguje riaditeľka ZŠ Krosnianska 2, Mgr. Ľubica Agyagosová. "Pôvodne mala Rada školy riaditeľa len odobriť na ďalšie roky, teraz vyšiel zákon, tak ho akceptujeme. Život ide ďalej. Bude vyhlásené výberové konanie, riaditeľ sa ho môže zúčastniť, akurát si nie som istá, či bude jeho voľba objektívna. V novozvolenej Rade školy budú len traja zamestnanci školy. Poslanci a rodičia predsa nemôžu odborne zhodnotiť dispozície kandidáta. Isté veci sa tak môžu zvrhnúť, ale myslím, že to napokon nebude také hrozné."
Podľa riaditeľa OA Watsonova Petra Országha, je jediným zádrheľom navýšenie práce a zbytočné míňanie papiera. "Samosprávny kraj musí pri výberových konaniach vyvinúť oveľa väčšie úsilie, ako keby mal riaditeľa vo funkcii len potvrdiť," hovorí Peter Országh. "To že je limitované päťročné obdobie je úplne normálna záležitosť, nevidím v tom problém, veď riaditeľ si môže funkciu zopakovať. A pokiaľ svoju prácu vykonáva dobre, nemá sa čo obávať. A to že si zriaďovateľ posadí do komisie svojich zástupcov, je úplne logické. Podľa mňa je roztriedenie členov školskej rady opodstatnené," dokončí riaditeľ OA Watsonova, ktorý vo funkcii pôsobí piaty rok.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári