K. obžalovaná z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobila škodu veľkého rozsahu, požiadala o prepustenie z väzby. Senát jej žiadosť zamietol s tým, že dôvody väzby trvajú. Obžalovaná podala proti uzneseniu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.
To sa však nestane zo dňa na deň a bývalá šéfka Nick Finance to vie. Zdá sa, že taktizuje a "naťahuje" čas, nasvedčuje tomu jej počínanie. Po tom, čo vyčerpala možnosti namietať predsedu senátu, neskôr jeho kolegu sudcu, opäť predsedu, po výmene obhajcu, ktorý jej vypovedal plnú moc, "operuje" už len žiadosťami o prepustenie z väzby. Má na to zo zákona nárok, ale brzdí tým plynulosť pojednávania, ktoré napreduje slimačím tempom. Vyzerá to tak, že obžalovaná nemá záujem o zavŕšenie kauzy rozsudkom, že sa ho snaží oddialiť a čaká len na vypršanie maximálnej dĺžky väzby, ktorá bola v súvislosti s kauzou Černáka a spol., zvýšená z troch na päť rokov. Pre Dobroslavu K. ten čas nastane v júni tohto roku, keď po päťročnom pobyte za mrežami, bude bez ohľadu na stav veci, prepustená na slobodu.
Každé odročenie pojednávania na neurčito, a žiada sa povedať, že od novembra 2002, keď súd začal kauzu pojednávať, ich už bolo neúrekom, vyvolá medzi poškodenými búrku nespokojnosti.
Invektívy: "podvodníčka, sviňa, zadusiť, obesiť ťa je málo" a podobne, sa sypú na hlavu obžalovanej ako lavína. Rozvášnení poškodení, ktorí sa zúčastňovali pojednávaní, však pričasto prenášali svoj hnev na mužov a ženy v talároch. Výkriky: "hanba, bordel, šaškáreň..." sa striedali s nadávkami a vyjadreniami, ako : "hanba celej republike, bezprávny štát, okrádate nás o naše peniaze, v Čechách to urobili za 10 dní..." Podobná situácia sa už nezopakuje. Z obavy ďalšieho narušenia priebehu procesu, predseda senátu vylúčil z pojednávania verejnosť, ktorá má možnosť vrátiť sa do súdnej siene až na vynesenie rozsudku. Ten však nemá nič spoločné s odškodnením bývalých klientov Nick Finance. Ako sme už neraz písali, úlohou senátu je rozhodnúť o vine, či nevine obžalovanej, resp. o treste.
Bývalých tichých spoločníkov nebankovej inštitúcie Nick Finance, teraz poškodení, ktorých je 2100, súd v zmysle paragrafu 44 ods. 2, Trestného poriadku, nepripustí do trestného konania. To znamená, že škodu 398 milónov, ktorú im mala svojim konaním spôsobiť obžalovaná, si môžu vymáhať v občiansko-právnom konaní. Čo je však pre veriteľov najsmutnejšie, z peňazí, ktoré do "nebankovky" vložili, nezostala ani koruna. To, čo sa podarilo zachrániť, je zariadenie kancelárie, auto, koniareň a jazdecká hala. Takže, aj po speňažení uvedeného hnuteľného i nehnuteľného majetku, to môže byť len torzo zo 100-tisíc korún, čo je priemerný vklad jedného klienta.
Peňazí by však mohlo byť podstatne viac. Obžalovaná tvrdí, že je nevinná. Priznala, že v roku 1998, keď sa dostala do problémov, výnosy tichých spoločníkov, bola nútená vyplácať z vkladov tých nových… "Vklady klientov som však v priebehu rokov 1996 - 1999 použila aj na poskytovanie pôžičiek podnikateľom. Tí ich ale riadne nesplácali…," bránila sa pred súdom Dobroslava K. A práve o to ide, pôžičky poskytnuté podnikateľom nie sú vôbec zanedbateľné, môže to byť suma približujúca sa k zhruba 100 miliónom korún. Tieto peniaze však od dlžníkov Nick Finance nikto nevymáha. Z pojednávaní na súde vyplynulo, že časť podnikateľov je ochotná "požičané" vrátiť. Má to však jeden háčik, nemajú komu.
Dôvod je jednoduchý, na rozdiel od väčšiny nebankových subjektov, na Nick Finance nebol vyhlásený konkurz. Návrh na tento akt nedala obžalovaná, ale na počudovanie, ani nik z poškodených, ktorí namiesto toho len kričia. Všetko však nasvedčuje tomu, že hnev im k navráteniu aspoň omrviniek z peňazí, o ktoré prišli, nepomôže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári