Korzár logo Korzár Košice
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Predsedu komerčných právnikov zlúčenie s advokátmi nahnevalo

Košice - "Nový zákon o advokácii je výsmechom slovenskej legislatívy. Ani v Tralalande by sa neuplatňoval," vyhlásil na včerajšej tlačovke JUDr.

Jozef Kravec, CSc. (na snímke), predseda Komory komerčných právnikov (KKP) SR. Tú tento zákon, účinný od 1. 1. 2004, zrušil a komerčných právnikov zlúčil s advokátmi. "Nedá sa čítať, ako právnik sa na ňom môžete akurát pobaviť. Má vnútorné rozpory. Dokonca nepriamo novelizuje živnostenský zákon, občiansky a obchodný zákonník, zákonník práce, trestný a občiansky súdny poriadok aj prístupovú zmluvu SR k EÚ. Ak sa má aplikovať, musí sa obchádzať alebo porušovať. Treba od gruntu nový zákon."

SkryťVypnúť reklamu

K zákonu, ktorý zrušil KKP aj Slovenskú advokátsku komoru (SAK) a obe zlúčil do novej SAK, má mnohé výhrady. "Po vrátení prezidentom, ktorého podpis na ňom stále chýba, bol prijatý 4. 12. 2003, ale publikovaný až 29. 12. - v rozpore s rokovacím poriadkom NR SR, podľa ktorého treba zákon vyhlásiť v Zbierke zákonov do 14 dní od prijatia." Keďže KKP zanikla dva dni po uverejnení zákona, podľa predsedu bolo oneskorenou publikáciou obmedzené jej právo brániť sa voči nemu.

Tvrdí, že komerčných právnikov nemožno nútiť, aby sa stali advokátmi. "Zákon však hovorí, že sa nimi, dokonca bez žiadosti, stávajú, bez ohľadu, či chcú. Veď prechod medzi komorami bol možný, a tak tí, ktorí chceli byť advokátmi, odišli, ktorí nechceli, ostali. A zamestnanci KKP sa stávajú zamestnancami SAK, a nikto sa ich nepýtal. Je to právny nezmysel. Rovnako majetok KKP prechádza na novozriadenú SAK, hoci podľa teórie práva sa má zánikom právnickej osoby rozdeliť medzi jej členov." Na poslednom sneme KKP v septembri 2003 sa členovia vyjadrili, že nechcú byť advokátmi a zlúčiť sa ani dať SAK svoj majetok. "Na zlúčenie treba dobrovoľnosť, ak nie je, je to násilie." Podľa komerčných právnikov zákon nerešpektuje ratifikovanú prístupovú zmluvu, ktorá uvádza, že v SR poskytujú právne služby nielen advokáti, ale aj komerční právnici. (Pre objasnenie - komerční právnici na rozdiel od advokátov nevykonávajú obhajobu v trestných veciach.)

SkryťVypnúť reklamu

Snaha o zlúčenie komôr, financovaných z členských príspevkov, existuje dlhšie. "Bojujeme už štyri roky, pred dvoma ešte zákon v parlamente neprešiel. Ale situácia je úplne iná, hlasuje sa nie podľa vedomia a svedomia, ale podľa palca - či je zdvihnutý hore, rovno alebo dole. Poslanci ani nevedia, o čom hlasujú." Na chyby zákona upozorňoval na ústavnoprávnom výbore. "Nezaujímalo ich to, chceli ho rýchlo prijať, aby bol výhodný určitej skupine advokátov."

Ešte tento týždeň by skupina poslancov, zastúpená Kravcom, mala podať na Ústavný súd návrh na vyslovenie nesúladu určitých ustanovení zákona s ústavou (právo slobodne sa združovať, právo slobodnej voľby povolania, právo vlastniť majetok a slobodne s ním nakladať) a súčasne na pozastavenie jeho účinnosti pre zasahovanie do základných práv a slobôd komerčných právnikov, ktorým hrozí majetková a iná škoda. Prípadný verdikt o pozastavení účinnosti by tak mohol byť známy budúci týždeň. "V 42-člennej skupine sú väčšinou opoziční poslanci, ale aj koaliční, dokonca i takí, ktorí hlasovali za zákon, no po konzultácii povedali, že jeho obsah nepoznajú, pritom sú to právnici, a po vysvetlení zmenili názor." O pomoc už komerční právnici požiadali aj medzinárodné organizácie vrátane Európskej komisie a OSN.

SkryťVypnúť reklamu

KKP vznikla v roku 1991 zákonom, podľa Kravcových slov, na princípe záujmovej samosprávy. "Lebo advokáti nechceli podnikových právnikov po roku 1989 prijať do komory. Trend je, že záujem právnikov o pôsobenie v trestnom práve, ktoré sa stáva nebezpečným, klesá, a advokáti sa stále viac špecializujú. Ani zahraniční právnici prichádzajúci na Slovensko zrejme nebudú pôsobiť v trestnom, ale komerčnom práve, preto vidím tendenciu odstrániť konkurenciu, lebo zahraniční právnici by zrejme vstupovali do KKP, nie SAK."

Zákon upravuje, že bývalí komerční právnici nemusia tri roky vykonávať obhajobu v trestných veciach, navyše ak advokát požiada o vyškrtnutie zo zoznamu (advokátov, ktorí obhajobu v trestných veciach vykonávajú), ktorý komora zasiela súdom, nemusí to robiť. "Tak načo sa potom KKP likvidovala? Advokát však musí vykonávať právo na obhajobu. Nemožno súdu diktovať, to je zásah do jeho nezávislosti. Neviem, ako sa to bude uplatňovať v praxi."

Kravec označil zákon za zmätočný. "Znefunkčňuje SAK. Do konca júna, dokedy má byť zvolaná konferencia, by sa mali kreovať dočasné orgány: predsedníctvo a revízna a disciplinárna komisia. Dočasné predsedníctvo má pozostávať z 9 členov predsedníctva bývalej SAK a z rovnakého počtu členov predsedníctva bývalej KKP. Lenže naše predsedníctvo malo 11 členov." Je presvedčený, že bývalá KKP je oproti bývalej SAK diskriminovaná. "Z minulotýždňového stretnutia sme odišli, lebo SAK trvala na tom, že nové predsedníctvo bude mať po 9 ich aj našich členov. Pýtal som sa teda predsedu SAK (JUDr. Štefan Detvai), ktorých 2 z 11 našich riadne zvolených členov predsedníctva mám vyhodiť. Pri prvom hlasovaní začal odčítavať: ´Zľava ten nehlasuje, sprava ten nehlasuje...´ Ako vyčítanka detí hrajúcich sa na lúke... Keď niekto nechce pristúpiť na kompromis a chce prioritu, takto ako v Kocúrkove sa rokovať nedá. Predsedníctvo je teda nefunkčné. Teraz má zasadať revízna komisia (v utorok zasadala), tam treba 11 členov, a naša revízna komisia mala len 5..."

Kravec sa pýta, kde je rovnosť pred zákonom a demokracia. "Predsedom dočasných orgánov má byť vždy advokát a predsedom SAK je predseda bývalej SAK. Veď ani v afrických štátoch sa zákonom nestanovuje, kto bude vykonávať funkciu. Keď sa nezvolia dočasné orgány, do šiestich mesiacov bude komora

nefunkčná. Poskytovanie právnych služieb je vážne ohrozené, nemôžu sa prijímať závery, kontrolovať činnosti, klienti sa nemajú komu sťažovať na advokátov a keď budú chcieť zahraniční právnici vstúpiť do komory, nebude ich mať kto prijať. To je nonsens."

Majetkom KKP bola budova v centre Žiliny v účtovnej hodnote cca 40 miliónov (trhovej cca 100 miliónov) korún, polmiliónové auto nissan a na účtoch zanechala vyše 5 miliónov. "Štatutár SAK zablokoval účty KKP, nemôžeme disponovať naším majetkom, osobný automobil je bloknutý, už má bratislavskú ŠPZ a nemôžeme vykonávať činnosť na našich pracoviskách, hoci nájomné zmluvy platia." Existenciu dvoch právnických komôr považuje Kravec za opodstatnenú. Bývalá SAK mala viac ako 2-tisíc členov, KKP 1600. Žilinské sídlo KKP bolo zrušené, sídlo novej SAK je v Bratislave, kde sídlila stará SAK.

!!!! RÁMČEK !!!!

Predseda SAK s Kravcovými vyhláseniami nesúhlasí

Bratislava (SITA) - Stanoviská bývalého predsedu KKP sú iba jeho osobným názorom - konštatuje vo svojom vyhlásení predseda novovzniknutej SAK JUDr. Štefan Detvai. Ďalej uvádza, že všetok majetok SAK aj KKP prešiel zo zákona na

novú komoru, ktorej členmi sú všetci členovia zaniknutých komôr. Do jej majetku patria aj ich účty, s ktorými môžu disponovať zo zákona oprávnené osoby. Nový zákon podľa neho žiadnym spôsobom neobmedzuje právo členov novej komory združovať sa a nesúhlasí ani s tvrdením o protiprávnom zániku KKP.

Napriek skutočnosti, že časť predsedníctva komory odišla zo zasadnutia, nie je nefunkčná - dodal Detvai. V utorok sa uskutočnilo 1. zasadnutie revíznej komisie. Členovia tohto orgánu, ktorého právomocou je kontrolovať plnenie uznesení konferencie advokátov, činnosť predsedníctva komory a dohľad na riadnym výkonom advokácie, si za predsedu zvolili JUDr. Jána Smetanu a za podpredsedu JUDr. Milana Galandu. Revízna komisia prerokovala prípravu nových stavovských predpisov komory, organizačné otázky a členovia sa dohodli na pravidlách jej činnosti do zvolania konferencie.

Podľa ministerstva spravodlivosti je zákon v súlade s ústavou

Bratislava (SITA) Nový zákon o advokácii je v súlade s ústavou a medzinárodnými zmluvami - uvádza sa v stanovisku ministerstva spravodlivosti v reakcii na vyjadrenia expredsedu KPP. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že obsah a štruktúra zákona zodpovedajú stavu súčasných požiadaviek na úroveň poskytovania právnych služieb. Utvára tak potrebný základ nielen pre ďalšie fungovanie, ale aj skvalitňovanie činnosti advokácie na Slovensku a prehlbuje stupeň aproximácie vo vzťahu k európskemu právu. Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že obe komory vznikli na základe zákona, teda nie ako záujmové združenie na základe práva na združovanie. Na zlúčenie komôr sa preto nevyžaduje súhlas ich členov, pretože nevznikli ich z vôle.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 2. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 3. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 6. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 7. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 8. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 274
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 890
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 306
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 2 957
 5. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 035
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 990
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 392
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 202

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Do NATO
 2. Eva Gallova: Názor mladých - byť čestným sa neoplatí
 3. Tomáš Sedílek: Čokoláda, švajčiarske zvonce, syr... náš dnešný súper zo Švajčiarska
 4. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 5. Štefan Vidlár: Pre pani Remišovú
 6. Miloš Svrček: Situácia na Ukrajine ovplyvní aj budúcu výstavbu diaľnice cez Zemplín
 7. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 8. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 098
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 070
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 044
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 791
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 6 728
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 737
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 708
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 396
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Socha vojvodu Richelieu v Odese prikrytá vreciami plnými piesku.

Puškinova hlava na nábreží akoby vyzývala: zastreľte ruského básnika.


23 h
Prezident Zelenskyj sa prihovoril hosťom v Cannes.

Pred filmom sa hosťom prihovoril Zelenskyj.


2 h

Nie je pravda, že Slovensko (a Maďarsko) je odkázané na ruskú ropu.


20 h

Vojna na Ukrajine pokračuje 84. deň.


a 6 ďalší 13 h

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Do NATO
 2. Eva Gallova: Názor mladých - byť čestným sa neoplatí
 3. Tomáš Sedílek: Čokoláda, švajčiarske zvonce, syr... náš dnešný súper zo Švajčiarska
 4. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 5. Štefan Vidlár: Pre pani Remišovú
 6. Miloš Svrček: Situácia na Ukrajine ovplyvní aj budúcu výstavbu diaľnice cez Zemplín
 7. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 8. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 098
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 070
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 044
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 791
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 6 728
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 737
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 708
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 396
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu