pozvanými zriaďovateľmi škôl v Košickom kraji. Na stretnutí im priblížila situáciu vzniku školských úradov a prezentovali sa dva nové zákony o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zákon o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení.
Jednou z tém pondelkovej porady bol i proces oddlžovania škôl.
"Neuhradené záväzky na prevádzku škôl budú do haliera vyplatené, ale len na základe predloženia dosiaľ neuhradených faktúr za dodávky energií," informovala nás Mgr. Jeníková.
"Zriaďovatelia nám musia tieto predložiť do pätnásteho januára. Po ich zhodnotení ich pošleme na ministerstvo školstva (MŠ). Vzhľadom k tomu, že peniaze na oddlženie sú už na účte MŠ, dlhy škôl by sa mali začať do 20. januára vyplácať. Školy v našom kraji teda začnú opäť od nuly. Záleží už už len na nich, ako budú ďalej hospodáriť," dodáva prednostka.
Školy totiž už obdržali zálohové platby na január v objeme deväť percent zo mzdových prostriedkov a 33 percent z prevádzkových prostriedkov upraveného rozpočtu na rok 2003.
Novinky prináša i od nového roku aktuálny zákon o financovaní, ktorý úplne mení doterajší spôsob financovania ZŠ, SŠ a školských zariadení. Bude sa vypočítavať tzv. normatív na žiaka, ktorý sa skladá z mzdového a prevádzkového normatívu. Aby bol tento normatív čo najlepšie vypočítaný a zriaďovatelia dostali toľko financií, koľko potrebujú, sú povinní predložiť presné dáta. Okrem samotného počtu žiakov sa budú zohľadňovať i špecifiká školy ako napríklad zdravotne postihnutí žiaci a pod.
"Preto musí byť zber dát po školách veľmi podrobný, aby sa všetky opakujúce sa špecifiká čo najobjektívnejšie zhodnotili do financií," dodáva Helena Jeníková.
"Nie všetky špecifiká sa v normatíve môžu zohľadniť, týka sa to menšieho počtu škôl, ktoré navštevujú napríklad žiaci so sociálne znevýhodneného prostredia. V takýchto prípadoch môžu zriaďovatelia požiadať o navýšenie financií vo forme tzv. špecifík. Aktuálne je to napríklad v prípade špeciálnych škôl. Špecifikum však môže predstavovať aj vynikajúce výsledky školy, ktorá má takisto právo požiadať o navýšenie," dokončí prednostka.
Nový rok so sebou priniesol i zriaďovanie tzv. Školských úradov, ktoré preberajú právomoci zaniknutých okresných úradov. Obec môže zriadiť školský úrad v prípade, že má minimálne 1 000 žiakov, ak je ich menej, obce sa môžu spojiť. Školský úrad má navyše na starosti už nielen prevádzku a ekonomiku škôl, ale najnovšie i možnosť zasahovať do výchovno-vzdelávacieho procesu na školách.
V pôsobnosti košického KŠÚ je v súčasnosti 1 834 škôl a školských zariadení. Najväčší počet zriaďovateľov tvoria obce, potom VÚC, ďalšími sú cirkevní a súkromní zriaďovatelia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári