mesiace, keďže jeho rodina ho odmietla a kompetentní pred jeho utrpením zatvárali oči, jeho osud nakoniec nenechal ľahostajnými obyčajných ľudí. Tí urobili pre zdravotne postihnutého a mentálne retardovaného mladíka viac, ako úradníci, ktorí sú za to platení.
Ako sme už informovali, utrpenie mladého bezdomovca najprv oslovilo ľudí, ktorí okolo mrznúceho invalida ležiaceho na ulici nedokázali chodiť so zatvorenými očami. Ale napriek tomu, že opakovane volali záchranku alebo políciu, tá ho nemala prečo a kam odviesť. Bol to bludný kruh - zdravého človeka nemožno hospitalizovať v nemocnici a pokiaľ je triezvy, nepácha trestnú činnosť ani neohrozuje seba alebo svoje okolie, nemá s ním nič do činenia ani polícia.
Do nemocnice sa preto Martin D. dostal až so silnými omrzlinami. Lekári sa však pýtali - my ho preliečime a potom ho máme poslať späť na ulicu? Načo to bude dobré - aby sa k nám začas znovu vrátil možno v oveľa horšom stave? Zdravotníci nakoniec urobili pre mladého bezdomovca viac, ako úradníci, ktorí sa najradšej správajú ako tie tri múdre opičky - problémy nevidia, nepočujú a nehovoria o nich... Poďme ale po poriadku.
MEDZITITUL: Matka ho nechala, keď bol ešte dieťa, po smrti babky skončil na ulici
Martin D. udával ako trvalé bydlisko Herliansku ulicu. Tam ho i v minulosti doviezla polícia či sanitka, keď ho vlani prepustili z nemocnice, kvôli miernejším omrzlinám, ktoré utrpel. Príbuzní ho však vyhodili na ulicu s tým, že tam pre neho nie je miesta. Preto sme najprv oslovili Miestny úrad mestskej časti Košická Nová Ves, či o probléme jeho pracovníci vedia.
"To nie je náš problém. Takéto veci rieši sociálne oddelenie na okresnom úrade, my na miestnom úrade sociálny odbor nemáme," odbili nás na miestnom úrade minulý týždeň. Následne sme volali na okresný úrad Košice III, pod ktorý patrí sídlisko Dargovských hrdinov a Košická Nová Ves. Tam sme sa dozvedeli, že Martin D. nepoberá sociálne dávky a nedostáva ani invalidný dôchodok, teda je prakticky bez príjmu. Keďže muž s neurologickým postihnutím si podľa všetkého nedokáže vybaviť potrebné formality, mala to zaň urobiť rodina, prípadne mestská časť, v ktorej má trvalý pobyt. Takže sme opäť volali miestny úrad v Košickej Novej Vsi.
Tam však medzičasom zistili, že mladý invalid nemá v ich mestskej časti trvalý pobyt - oficiálne býva Na Demeteri 5, teda patrí pod mestskú časť sídliska Ťahanovce. Tamojší úradníci nám to v pondelok naozaj potvrdili. V byte číslo 4 má Martin D. trvalý pobyt od roku 1991 spolu so svojou matkou, jej druhým manželom a ich spoločnými deťmi. Oficiálne je tam prihlásených 26 ľudí. Martin ani jeho matka tam však nebývajú už celé roky. Táto mestská časť pritom nemala o problémoch mladého muža nijaké informácie, keďže doteraz ho polícia doviezla vždy do Košickej Novej Vsi, kde sa predtým zdržiaval resp. niekoľkokrát omylom aj na Furču...
"Matka ho nechala ešte ako dieťa. Najprv bol v detskom domove, potom si ho vzala k sebe babka, moja mama," prezradila nám Martinova teta Viera Turtáková, ktorá býva na Herlianskej ulici. Ako nám vysvetlila, zdravotne postihnutý muž býval spolu s jej matkou v byte na Herlianskej do apríla tohto roka. Potom však babka zomrela a do jej bytu sa nasťahovali noví nájomníci. Martin zostal na ulici.
"Ja som ho k sebe zobrať nemohla. Bývam v jedenapolizbovom byte s ôsmymi deťmi, nemáme pre neho miesto. S nami žiť nemohol a nikto ho tu nechcel. Tunajšie deti ho iba bili," poznamenala 33-ročná žena, ktorú osud o osem rokov mladšieho synovca zjavne nezaujímal. Podľa nej by sa o neho mala postarať jej sestra, ktorá žije s rodinou niekde na Zelenom dvore.
MEDZITITUL: Martina vezmú do prešovského domova sociálnych služieb, podmienkou je však vybavenie dokladov
Martinovu matku sa nám nepodarilo nájsť, je však málo pravdepodobné, že by oň náhle prejavila záujem. Našťastie, osud nešťastného mladíka so zdravotným postihnutým chytil za srdce i riaditeľku Domova sociálnych služieb v Prešove, ktorá sa po prečítaní nášho článku skontaktovala s pracovníkmi popáleninového centra v Šaci. "Dohodli sme sa, že ho po preliečení umiestnia tam, potrebné bude vybaviť pacientovi iba občiansky preukaz, čo už zariadi naša sociálna sestra," informoval nás MUDr. Karol Sopko.
"Akonáhle bude mať pacient vybavený občiansky preukaz, môžme ho umiestniť v našom ústave, pričom my mu už vybavíme ďalšie záležitosti. Samozrejme, uvedomujeme si, že vybaviť preukaz totožnosti nemusí byť vôbec jednoduché vzhľadom na to, že mladý bezdomovec nemá podľa všetkého ani rodný list. Ostáva veriť, že sa to podarí skôr, ako pacienta prepustia z nemocnice," hovorí Mgr. Iveta Nemčíková, riaditeľka Domova sociálnych služieb na Volgogradskej ulici v Prešove, kde majú ideálne podmieny pre starostlivosť o nešťastného muža, keďže sa starajú najmä o ťažko telesne postihnutých občanov a ľudí s mentálnym postihnutím.
Podľa primára Sopka leží v na oddelení momentálne ešte jeden bezdomovec s omrzlinami, ktorému sa zdravotníci takisto snažia nájsť nejaký domov. "Jeho osud, je ale zatiaľ otvorený. Snáď sa nám podarí nájsť aj pre neho nejaké ubytoanie," poznamenal K. Sopko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári