najpríjemnejší. O to viac roztrpčí okoloidúcich pohľad na "divokú" skládku, ktorá neraz vznikne pri bytovke a ostatní okolo nej musia chodiť aj niekoľko dní. Pôvodca odpadu má pritom povinnosť o odpad sa postarať.
"Každý pôvodca odpadu s ním musí naložiť v súlade so Všeobecno-záväzným nariadením (VZN), pričom neznalosť zákona nespravedlňuje," povedala Ing. Alžbeta Slavkovská, vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia košického magistrátu. Prvým krokom je pritom odvoz odpadu na zberný dvor, ktorý pre takéto prípady zriadila spoločnosť KOSIT na Jesenského ulici 4 a Pri bitúnku 11. "V zberných dvoroch prijímame odpad bezplatne," hovorí Roland Štefan, tlačový hovorca KOSIT-u.
"Ak pôvodca nemôže využiť zberný dvor, mal by si zistiť, v ktorý deň sa v jeho mestskej časti vykonáva zber a vtedy alebo maximálne večer predtým vyložiť tento odpad. Týka sa to však iba drobného stavebného odpadu vznikajúceho pri stavebných úpravách, pri ktorých stačí len ohlásenie stavebnému úradu. Aj ten však nesmie byť rozsypaný, ale uložený vo vreciach, s ktorými sa dá ľahko manipulovať." Na dodržiavanie týchto nariadení dohliadajú jednotlivé mestské časti a mestská polícia. "Ak sa pôvodca odpadu nájde, reálne mu hrozí pokuta 5000 korún," dodáva A. Slavkovská.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári