mimoriadnej mestskej rady, ktorú zvolal primátor Zdenko Trebuľa z dôvodu svojho rozhodnutia nepodpísať rozpočet schválený na rokovaní zastupiteľstva 2. januára. Primátor tvrdí, že rozpočet nezabezpečuje "základné vitálne funkcie mesta ako sú doprava, čistenie, oprava a zimná údržba komunikácií".
Ako na tlačovej besede zvolanej pravicovou koalíciou SDKÚ-OKS-KDH-DS po skončení rady uviedol námestník primátora František Knapík (KDH), finančné oddelenie začne pod gesciou riaditeľa magistrátu pripravovať nový návrh rozpočtu s tým, že doň už budú premietnuté nové údaje v nadväznosti na štátny rozpočet. "Týka sa to najmä zmien v príjmovej časti, ktorá by mohla byť o asi dvadsať miliónov korún vyššia a od toho sa bude odvíjať návrh na výdavkovú časť s tým, že návrh by sa mal dostať na rokovanie februárovej mestskej rady a schvaľovať na februárovom zastupiteľstve. Počkáme si teda na návrh a budeme sa zapájať do procesu jeho prípravy, argumentovať a počúvať argumenty."
Rada vzala rozhodnutie primátora nepodpísať rozpočet na vedomie. Poslanci koalície sa zdržali hlasovania, keďže považujú schválený rozpočet za dostatočne dobrý na to, aby mesto mohlo rozbehnúť všetky aktivity a zabezpečiť svoje úlohy, vyplývajúce zo zákona. Za rozpočet nehlasovali ani prívrženci Šimkovho Slobodného fóra, ktorí sa odštiepili od SDKÚ.
Ako sa vyjadrili námestníci, ďalšou možnosťou by bolo zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva poslancami s tým, že by sa schválený rozpočet, nepodpísaný primátorom, schvaľoval ešte raz, ale tentokrát by musel dostať dvojtretinovú väčšinu, a tak by sa stal právoplatným. "Nemá zmysel ísť do silových politických cvičení, lebo na to nie sú vhodné prostriedky, nemáme dvojtretinovú väčšinu. Situácia je nepríjemná, ale nie je to tragédia. Mesto sa nachádza v pomerne dobrej situácii, počkáme si na február a veríme, že bude dostatok priestoru na rokovanie," povedal námestník primátora Eugen Čuňo (SDKÚ).
Ako uviedol predseda poslaneckého klubu KDH-DS Emil Kočiš, situáciu, ktorú odštartoval primátor kritikou rozpočtu v médiách, vnímajú poslanci koalície ako zbytočnú demagógiu. "Ide o vyložene odborný problém, problém ďalšieho rozvoja mesta, ktorý sa posúva do roviny politickej a hlavne emotívnej. K tomu všetkému sa zneužívajú úradníci mesta. Návrh, ktorý bol schválený, bol pripravený v spolupráci s odborným aparátom magistrátu pod gesciou riaditeľa magistrátu Ondreja Bernáta a zástupcami všetkých poslaneckých klubov v zastupiteľstve. A pracovníci, ktorí ho pripravovali, sa teraz podpíšu pod stanovisko, prečo sa nedá podpísať. Tu je vidieť manipuláciu s úradníkmi. Boli sme prekvapení zmenou stanoviska pána Bernáta, s ktorým sme rozpočet prebrali a povedal, že nie je problém. Po schválení začal hovoriť do médií niečo iné," zdôraznil Kočiš.
Správanie riaditeľa prekvapilo aj námestníka Eugena Čuňa, ktorý bol presvedčený, že už nebude žiadny problém. "Je tam pár týždňov, zrejme sa dostal do ťažkej situácie. Mal reagovať inak, ale nemôžeme ísť na to emotívne a odvolávať ho."
Celý spor s primátorom je podľa poslancov pravice (mimo Šimkovcov) v tom, že v príjmovej časti sú riziká, ktoré sa podľa nich museli odraziť aj na strane výdavkov mesta. "Nie je to problém ľavicovosti, alebo pravicovosti, ale zdravého rozumu. Odmietame komunikáciu systémom hľadania triedneho nepriateľa. Všetci sme na jednej košickej lodi a nie je to tak, ako to stavia primátor, že ju niekto chce potopiť a iný zachrániť."
Pravicová koalícia považuje za nešťastné a nevhodné, že sa do tejto diskusie zaťahujú občania mesta ako rukojemníci, ktorí sú strašení, že nebudú mať opravené a vyčistené cesty, že nepôjdu autobusy a cestovné zdražie.
"Chceme otvorene povedať, že komunikácia primátora s väčšinovou koalíciou o rozpočte bola doteraz nulová. Za štyri mesiace, odkedy sa začala diskusia o rozpočte, si nenašiel čas ani na jedno stretnutie, ani na jednu diskusiu. Ak to teraz posúva do takej roviny, je to nečestné. V Košiciach je potrebné predovšetkým zachovať vitálny a zdravý rozum, potom budú zachované aj vitálne funkcie mesta," dodal Kočiš.
Za celou "aférou" je podľa koalície niečo celkom iné.
"Považujem za amorálne, keď sa v miestnej televízii vyjadrujú riaditelia súkromných firiem k tomu, koľko im majú poslanci schváliť na služby, ktoré pre mesto robia," doplnil Kočiš s tým, že sú ochotní participovať na príprave rozpočtu a nenechajú sa zatiahnuť mimo odbornej roviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári