tom, čo Dušan B. a jeho siedmi spoluobžalovaní zaujali miesta na dvoch trestných laviciach, urobil predseda senátu prezentáciu predvolaných svedkov. Vzápätí sa ukázalo, že z 11 predvolaných prišli na súd len štyria. Išlo o svedkov, ktorých navrhli vypočuť obžalovaní a prokurátor.
Ako prvý predstúpil pred senát Bohuslav Š., ktorému kládol otázky "Borža". Všetky sa krútili okolo chráneného svedka Martina T. Obžalovaný sa snažil poukázať nielen na kriminálnu činnosť tohto svedka, ktorému prezident udelil milosť, ale najmä na fakt, že tak v prípravnom konaní, ako aj na pojednávaní, keď vypovedal prostredníctvom telemostu, klamal. "Bol som nezamestnaný, Miroslav Vančík ma zobral k sebe s tým, že najprv budem pracovať na Železničnej stanici v Košiciach a neskôr pôjdem k 'Boržovi'. Pracoval som pod ním, zastavovali sme ruských a ukrajinských robotníkov, keď išli z práce a brali sme im peniaze..." priznal bez začervenania chránený svedok Martin T.
Svedok Bohuslav Š. ho však včera usvedčil z klamstva. Uviedol, že Martin T. "pod nikým" nepracoval, ba naopak, že na železničnej stanici, kde s Miroslavom V. a asi tromi Rusmi vyberali výpalné od pracujúcich Ukrajincov, bol práve on najväčšou autoritou a chodil ozbrojený. "Zavolal mi niekedy v lete 1999. Pamätám si to podľa toho, že v tom čase boli striedavo v base (išlo o väzbu), 'Borža' a Kolárik. Ja som vtedy robil vyhadzovača na diskotékach a Martin T. ma požiadal, aby som mu robil ochranku, pretože sa bál 'kolárikovcov'. Sedel som pred železničnou stanicou spolu s taxikármi a odtiaľ som mu mal signalizovať príchod 'kolárikovcov'," povedal svedok. Na chodbe súdnej siene okrem iného naznačil, že Martin T. sa v čase, keď bol "Borža" vo väzení, snažil ovládnuť vo vyberaní výpalného nielen okolie stanice, ale celé košické podsvetie.
Pre pripomenutie zopakujeme, že tento chránený svedok, ktorý usvedčuje "Boržu" a jeho spoluobžalovaných z tej najzávažnejšej kriminality, páchal trestnú činnosť už od svojich 15-tich rokov. Priznal "nejaké" ublíženia na zdraví, naposledy útok na verejného činiteľa, ktorým bol policajt. Kvôli tomu sa skrýval, bol nezamestnaný. Útočisko a ochranu hľadal v Košiciach, kde mal kamaráta Miroslava Vančíka. Tvrdil, že sa poznajú od detstva a vo svojich výpovediach sa na neho dosť často odvolával. Má to však háčik, údajný kamarát je už nebohý a nikdy neprehovorí, osudnými sa mu stali Lemešany... Na druhej strane práve on má byť strelcom, ktorý usmrtil Karola Kolárika, tak to tvrdí chránený svedok, resp. obžaloba.
Výpoveď svedkyne Kataríny H. na minuloročnom decembrovom pojednávaní však "nabúrala" aj toto tvrdenie. "V noci z 15. na 16. decembra 1999 som bola spolu s Miroslavom Vančíkom u jeho priateľa. Oslavovali sme tam do rána a aj sme tam prespali. Byt sme opustili okolo obeda, keď už médiami letela správa o zastrelení Kolárika," uviedla blízka priateľka dnes už nebohého Miroslava Vančíka. Jej sestra Denisa predstúpila pred súd včera. Prokurátora zaujímalo, či poznala Miroslava Vančíka, či a ako dlho bol sestriným priateľom, či u nich prespával, a či sa tak stalo konkrétne 15. decembra 1999, teda deň pred vraždou Kolárika.
"Ja i moje dve sestry sme bývali u rodičov. Miroslava Vančika som poznala, pretože bol blízkym priateľom mojej sestry Kataríny. Bola som s nimi párkrát v bare. Nepamätám sa presne, ako dlho spolu chodili, ale určite najmenej päť mesiacov. Občas sa stalo, že u nás aj prespal, a to vtedy, keď niekde boli a domov sa vrátili neskoro. Myslím, že 15. decembra 1999 u nás spal, ale presne to neviem," uviedla Denisa H.
Túto svedkyňu v "rečnisku" vystriedal pracovník jedného z mobilných operátorov, na výsluchu ktorého trval obžalovaný Jozef T. Išlo o výpisy hovorov, z ktorých obžaloba usúdila, že obžalovaní boli v rozhodujúcich dňoch, keď sa montoval nástražný výbušný systém na likvidáciu Karola Kolárika, ale aj v deň uskutočnenia pokusu o jeho zavraždenie a v deň jeho usmrtenia v telefonickom kontakte. Jozef T., ktorého sa týkajú večerné telefonáty z 5. decembra 1999, keď sa mal nástražný systém montovať do vozidla VW Golf v garáži rodinného domu v obci Ruskov, to popiera. Igora K., referenta služieb zákazníkom, ktorý uviedol, že jeho pracovnou náplňou je vyhotovovanie odpovedí na žiadosti orgánov činných v trestnom konaní, včera obžalovaný "zvŕtal" takmer hodinu. Žiadal vysvetliť, ako operátor lokalizuje volajúceho z mobilného telefónu. Keďže svedok vyhlásil, že je to obchodné tajomstvo, predseda senátu vylúčil z pojednávacej siene verejnosť.
Zdá sa však, že Jozef T. zistil, čo chcel a potreboval. Po výsluchu svedka totiž požiadal, aby bol v súvislosti s tvorbou dôkazov na lokalizáciu mobilných telefónov opätovne vypočutý vyšetrovateľ H. Dnes pojednávanie pokračuje výsluchom súdnych znalcov z Košíc a Martina, zajtra dostanú slovo expert na balistiku a znalkyňa z odboru psychológie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári