Podľa primátora Zdenka Trebuľu to považujú banky i ratingová agentúra za pozitívum.
"V uplynulom roku mesto v lehote plnilo svoje záväzky voči bankám, dostalo sa do 30-dňovej lehoty splatnosti voči dodávateľom. V rámci hospodárenia mesta sme na dobrej úrovni, avšak cena za to je dosť vysoká. Posledných päť rokov sa totiž v Košiciach zastavili všetky zásadnejšie investície," uviedol primátor Trebuľa.
V uplynulom období sa Košiciam v spolupráci s bankami podarilo dokončiť proces reštrukturalizácie nevýhodných a drahých úverov z čias primátorovania Rudolfa Schustera a to ich preklopením na dlhšie obdobie za výrazne lepších úrokových sadzieb. V syndikovanom úvere, rozloženom na 15 rokov splatnosti, sa podarilo umiestniť 700 miliónov korún. Ďalšiu 500-miliónovú pôžičku s výhodným úrokom poskytol mestu Košice štát. Aj napriek zastaveniu odpredaja najlukratívnejšej časti mestských lesov - Opátky sa mestu podarilo "zlikvidovať" najdrahší úver -komunálne obligácie, ktorých držiteľom muselo každoročne vyplatiť vysoký úrok vo výške 16,5 percenta. Na tento účel bol Košiciam poskytnutý krátkodobý úver vo výške 351 miliónov, ktorý musí mesto splatiť do konca tohto roka aj s úrokom. Výšku úveru mesto znížilo na cca 281 miliónov už v priebehu minulého roka, keďže úspešne zrealizovalo odpredaj majetku.
"Vždy som zastával teóriu nepredávať bonitný majetok, to znamená majetok, ktorý prináša peniaze z prenájmu. Odpredali sme obchodné centrá, ktoré mali v správe mestské časti a takto si vedeli prilepšiť na rôzne aktivity. Cez ponukové konanie sme zhodnotili majetok v znaleckej hodnote cca 70,3 milióna, pričom sme zaň získali cca 98 miliónov, z čoho sme znížili krátkodobý úver. Z hľadiska prítomnosti to bol správny krok, z hľadiska budúcnosti nie," tvrdí Trebuľa.
Primátor považuje príjmovú časť rozpočtu za nereálnu v dvoch položkách - cca 420 miliónov, ktoré by mesto chcelo získať z tendra na prenájom lesov, resp. vytvorenie akciovej spoločnosti a 363 miliónov korún, ktoré by mesto malo získať z odpredaja pozemkov v okrajových častiach lesov na projekt ekologického bývania z dielne poslanca Michala Kravčíka.
"Využiť pozemky na okrajoch lesov na bývanie sa nepodarí v krátkodobom horizonte, pretože ide o komplikovaný technicko-legislatívny proces, ktorý potrvá viac rokov a ja mu nechcem brániť. Zatiaľ nevieme, ako dopadne tender na lesy, ale už v minulých rokoch bolo zjavné, o čo majú prípadní investori záujem - ako najvýhodnejšie riešenie sa javil predaj Opátky za 380 miliónov, čo sa pre nesúhlas pravice neuskutočnilo."
Predstavou primátora, ako naplniť príjmovú časť rozpočtu mesta reálnymi peniazmi, s ktorými by sa "mesto mohlo poriadne nadýchnúť", je rokovanie s bankármi o lepších podmienkach na jestvujúcich úveroch mesta.
"Mestu pomôže zmena podmienok bánk, čím sa mesto dostane do situácie, že bude schopné splácať svoj 1,45-miliardový dlh a zároveň mu zostanú peniaze v najbližších troch rokoch na rozvojové projekty a projektové financovanie. Ročne by išlo o niekoľko desiatok miliónov, ktoré by sme takto prioritne využili. Už som viedol neformálne rozhovory s predstaviteľmi bánk, ktoré sú v konzorciu a na základe toho predpokladám, že výstup bude pre mesto pozitívny. Pretože keby Košice rozbehli projekty, mohli by v priebehu najbližších rokov získať z nich peniaze na splácanie úverov bankám," vysvetlil Zdenko Trebuľa.
Ako príklady návratných projektov uviedol využitie územie nad starou sladovňou, kde by mohli stáť rodinné i bytové domy, ale aj občianska vybavenosť, či hotely.
"Na tom sa dajú zarobiť krásne peniaze, ale najprv treba do územia zainvestovať, vykúpiť a sceliť, zrovnať a pripraviť na odpredaj. Mesto neefektívne spravuje parkoviská v meste. Vieme, že sa dá vybrať ročne 80 miliónov - to sú prepočty špecializovaných firiem, ktoré sa tým zaoberajú. Mesto vyberie 25 miliónov. Takže ja hovorím, dajme to firme s tým, že nám dá ročne napríklad 50 miliónov a nech má zisk a nech sa z neho stará o údržbu a celý systém."
Primátor ďalej uviedol, že prevádzka škôl je strašne drahá, pretože majú nevyhovujúci energetický systém, ktorý treba zmeniť. Aj na to je však potrebná štartovná investícia. V súčasnosti mesto vo verejnej súťaži hľadá obstarávateľa energetického auditu, na základe toho by sa rozbehli práce na energetickej koncepcii mesta, pričom sa ráta aj s využitím alternatívnych energií tak, ako to navrhuje poslanec Kravčík.
"Štátu ponúkame aj budovu magistrátu, ktorej hodnota by sa odpočítala z pôžičky. Magistrát by sa presťahoval na Hlavnú 68. Bolo by to výhodné pre obe strany, ľudia by našli úrady v jednej budove a mestu by sa znížil dlh," dodal ešte Trebuľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári