predstaviteľov Združenia Villard, ktoré tento historický objekt reštauruje od roku 1998, potešila. Práce totiž prebiehajú za dramatických okolností kvôli nedostatku financií. Istý čas boli dokonca zastavené a teraz pokračujú sporadickým tempom.
Ako prezradil Tibor Machata, jeden zo spoločníkov Villardu, pôvodná konkurzná cena rekonštrukcie kaplnky bola 35 miliónov korún, ale vzhľadom na rast cien a DPH bude určite vyššia. "Keď sa pred štyrmi rokmi robila kalkulácia, bolo DPH desať percent, teraz je 19 a narastajú aj ceny materiálu. Pôvodne sme nepočítali ani s rekonštrukciou ossaria, ktoré sa nachádza pod kaplnkou. Rekonštrukcia mala byť hotová pred dvoma rokmi. Ale práce sa kvôli nedostatku peňazí načas prerušili. Aj teraz ideme vlastne na minimálny režim, často dotujeme stavbu z iných akcií. Kvôli tomu v zime nemôžeme pracovať v interiéri, lebo by sme museli objekt temperovať a na to nie sú peniaze. Ak mesto skutočne dá na stavbu 2,5 milióna korún, začneme robiť vitráže a väčšiu časť peňazí necháme na exteriér. Ak všetko pôjde dobre, do pol roka by mohlo byť dolu lešenie. Chceli by sme robiť naraz aj v interiéri, ale ako som už spomínal, to je otázka peňazí. Investor, Farský úrad sv. Alžbety, sa uchádza o financie aj z fondov PHARE a SAPARD a rokuje s možnými sponzormi. Ak sa dá potrebná suma dohromady, tohto roku by sme mohli celú stavbu skolaudovať," dodal Tibor Machata.
Ako doplnil jeho spoločník, akademický sochár Vladimír Višváder, práce v exteriéri pokračovali až do Vianoc. "Prestali sme na chvíľu aj kvôli mrazom. V exteriéri sme špárovali a zateplili jednotlivé časti Michalky. Akonáhle to umožní počasie, predpokladám, že koncom januára začiatkom februára, by sme mohli pokračovať. Najprv musíme dať do poriadku lešenie, ktoré je v dosť zlom stave. Ale konzervátorské práce sa dajú robiť až na jar, keď je dlhodobejšie 14-15 stupňov nad nulou. Takže predpokladám, že ich začneme v máji, alebo júni. Čakajú nás ešte omietky, ktoré sa musia nahodiť za účasti pamiatkárov. Takéto mokré procesy musia vyzrieť, nedajú sa robiť skôr. Najbližšie vlastne môžeme začať s montážou vitráží, ktoré sme reštaurovali. Sú hotové, treba ich len nainštalovať a potom treba urobiť okolo nich okenné ostenia. To všetko je však dlhodobý proces, montáž nie je taká jednoduchá. Záleží to samozrejme aj od financií."
Kaplnka sv. Michala, patróna mŕtvych, je súčasťou areálu gotického Dómu sv. Alžbety a pochádza pravdepodobne z prvej polovice 14. storočia. Jej spodná časť slúžila ako ossarium, čiže miesto na ukladanie kostí zomrelých. Naposledy ju rekonštruovali začiatkom 20. storočia.
Investorom by ešte potreboval na dostavbu približne 14 miliónov. Tie si vyžiadajú práce na exteriéri - drenáže, odvodňovanie stavby, úprava plochy okolo nej, vrátane reštaurátorských prác v exteriéri a interiéri. Poslancami schválený rozpočet však primátor Zdenko Trebuľa zatiaľ nepodpísal. Dnes preto mestskí poslanci mimoriadne zasadnú. Nie je teda celkom isté, či 2,5 milióna na rekonštrukciu kaplnky sv. Michala od mesta prídu. Dúfajme, že áno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári