odsúdil Okresný súd Košice II vo štvrtok na 8 rokov väzenia. Rovnaký trest neminul ani Ing. Milana B., exriaditeľa kancelárie prezidenta VSŽ z čias, keď železiarne ovládala tzv. rezešovská skupina, politicky prepojená s HZDS. Rozsudok ale ešte nenadobudol právoplatnosť. Dvojica hlavných aktérov si trest vyslúžila za kauzu fiktívnej rekonštrukcie vtedajšieho sídla HZDS na Jégého ulici v Bratislave. Vlastníkovi tejto budovy - VSŽ - mali spôsobiť škodu vo výške 125 miliónov korún. Ing. Františka C. odsúdili za návod na spáchanie trestného činu sprenevery, Ing. Milana B. za pokračujúci trestný čin sprenevery.
Inkriminovanú budovu kúpili VSŽ od spoločnosti Harvard Capital - Consulting Slovakia, a. s. v septembri 1994. Išlo o rozostavanú administratívnu budovu, ktorá bola o dva roky neskôr po ukončení stavebných prác uvedená do užívania. Následne, 30. septembra 1996, bola medzi VSŽ a Ferrostom uzavretá nájomná zmluva, k uzavretiu ktorej bol predstavenstvom VSŽ splnomocnený Ing. Milan B. Jej účelom bolo užívanie, prevádzkovanie, správa a údržba celej nehnuteľnosti.
Napriek skutočnosti, že išlo o novostavbu, o 11 mesiacov neskôr uvedené subjekty uzavreli medzi sebou zmluvu o diele. Jej predmetom boli stavebné práce, vykonávanie opráv a údržby podľa požiadaviek VSŽ. Podľa obžaloby prokurátora bol to Ing. František C., čo dal podnet na vystavenie takejto objednávky Ing. Milanovi B. Ten napriek tomu, že išlo o novostavbu, nič nenamietal a objednal opravy podláh, vodovodov, kanalizácie, elektrických rozvodov a kúrenia. Na základe tejto požiadavky a pokynu Ing. Františka C. uvedené fiktívne práce pre VSŽ v hodnote 20 576 321 korún vyfakturoval výkonný riaditeľ spoločnosti Ferrost Ing. Dušan H. S úhradou tejto faktúry súhlasil a vykonanie prác uvedených v zápise o ich odovzdaní a prevzatí svojím podpisom potvrdil Ing. Milan B. A nielen v tomto prípade, na základe zmluvy o diele objednával ďalšie fiktívne práce a súhlasil aj s úhradou šiestich faktúr, ktoré mu predložil Ing. František C. Spoločnosti VSŽ tak podľa obžaloby vznikla v tomto prípade škoda ďalších 124 867 981 korún! Obdobným spôsobom boli VSŽ, a. s., v júni 1998 vyfakturované ďalšie fiktívne práce za vyše 12 miliónov korún, ale k finančnej úhrade nedošlo, pretože železiarne už faktúru neakceptovali.
Ing. František C. však svoju vinu počas pojednávania popieral: "Popieram spáchanie skutkov, ktoré mi kladie za vinu obžaloba. Výpovede osôb, na ktorých je založená, sú zavádzajúce v snahe preniesť zodpovednosť na mňa. Tvrdím, že nehovoria pravdu. Pravdepodobne si mysleli, že budem sedieť a nebudem sa môcť brániť, alebo ich k tomu doviedol vyšetrovateľ..." Z jeho výpovede vyplynulo, že vedel o uzavretí zmluvy o prenájme objektu Expozitúry VSŽ v Bratislave. Nespomenul si, kto ju predkladal, ale predpokladal, že to boli VSŽ. Zdôraznil, že neskôr ho Ing. Dušan H. informoval o požiadavke VSŽ na rekonštrukciu uvedeného objektu. Keďže išlo o bežnú objednávku, z ktorej bolo zrejmé, kto je objednávateľ a kto dodávateľ prác, nevenoval jej väčšiu pozornosť. Tvrdil, že o uzavretí zmluvy o diele nevedel, resp., že sa dozvedel až v roku 1999 po reklamácii faktúry zo strany VSŽ. Potom si dôkladne prečítal aj zmluvu o prenájme. "Vtedy som zistil, že za prenájom budovy na Jégeho v Bratislave platíme polročne asi 16 miliónov, bola to prehnaná suma... Nikdy som tam nebol. Z toho dôvodu neviem ani posúdiť, či bolo potrebné robiť rekonštrukciu objektu. Príliš som dôveroval ľuďom z mojej spoločnosti a doplatil som na to. Plne som dôveroval môjmu zástupcovi Ing. Dušanovi H. Odmietam tvrdenie obžaloby, že sme sa so spoluobžalovaným dohodli na spoločnom postupe. Nezmysel je aj to, že som Ing. Milanovi B. osobne doručoval faktúry v súvislosti s rekonštrukciu uvedenej budovy. Na to je presne stanovený zaužívaný postup," dodal Ing. František C. a zdôraznil, že ani na jednej z faktúr, ale ani ďalších dokumentoch nie je jeho podpis. Vtedajší šéf košického HZDS tiež povedal: "O tom, že priestory na Jégého využíva HZDS, som nevedel."
Obžalovaný Ing. Milan B. pred súdom zotrval na výpovedi z prípravného konania. Tvrdil, že ešte pred uzavretím zmluvy o prenájme objektu na Jégeho ulici mu Ing. František C. osobne oznámil, že tam treba vykonať úpravy, resp. rekonštrukciu. Jej opodstatnenosť nevedel posúdiť, pretože tam bol len raz a to v čase, keď ešte nebola odovzdaná do užívania. Nepoprel, že vystavoval objednávky na práce v súvislosti s opravami. "Po ukončení prác mi Ing. František C. predložil súpis prác spolu s faktúrou. O všetkých som informoval Ing. S. Aj o tom, že nevykonávam fyzickú kontrolu fakturovaných prác. Tieto podklady potom prechádzali schvaľovacím procesom, v ktorom sa preskúmavala formálna správnosť vystavenej faktúry, ale aj vecná správnosť vyfaktúrovaných prác. K ich úhrade mohlo dôjsť až po mojom súhlase, ktorý som vyjadril svojím podpisom," uviedol Ing. Milan B. Zdôraznil, že kvôli pracovnej zaťaženosti do Bratislavy nechodil a to, či boli práce skutočne vykonané, nekontroloval. Dodal, že v jednom prípade sa pokúsil dostať do objektu, ale nepustila ho tam, resp. ho doslova vykopla, strážna služba.
Autor: ss/mga
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári