dňoch nového roka, pretože staré zásoby sa predávali za pôvodné ceny. Väčšina sortimentu sa už ale v lekárňach obmenila a lieky na pultoch stoja viac. Päťpercentné zvýšenie našťastie pacienti výraznejšie nepocítili.
"Do lekárne už prichádzajú nové dodávky a ceny liekov sú vyššie. Ale cenové skoky nie sú citeľné. Napríklad prípravok, ktorý stál predtým päťdesiat korún, stojí teraz päťdesiat dva. Zvýšenie DPH si ľudia zväčša ani neuvedomili," hovorí Mgr. Magdaléna Goldeinová, hovorkyňa Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach a vedúca lekárne Na Šrobárke, kde za zmenené ceny predávajú už asi dve tretiny liekov.
Podľa jej slov nová kategorizácia v novembri sa pacientov dotkla oveľa citeľnejšie, ako tohoročné zvýšenie DPH, ktorého sa ľudia takisto obávali. Zvýšenie cien si však zväčša ani nevšimli, pretože cenové rozdiely predstavujú halierové či párkorunové položky. O čosi výraznejšie budú zmeny cien u drahšieho doplnkového sortimentu - napríklad za tristokorunové vitamíny či minerály zaplatíme pätnásť korún navyše. Tento sortiment lekárnici zatiaľ iba začínajú nakupovať s vyšším DPH. Mgr. Goldeinová však predpokladá, že ani tu sa zvýšenie cien neodzrkadlí v znížení nakupovania, aj keď ľudia si túto zmenu podľa všetkého všimnú.
"Oveľa viac pacienti reptali v novembri, reakcie boli rôzne. Aj keď občania o novej kategorizácii vedeli, neraz boli zaskočení výškou doplatku, napríklad u antibiotík. Stávalo sa, že odišli z lekárne bez receptu so slovami, že si liek nevyberú, lebo naň nemajú. Najviac to zasiahlo sociálne slabšie skupiny, najciteľnejšie azda dôchodcov. Netrúfam si však povedať, či to môže mať dôsledky na zdraví, no túto skupinu občanov to iste poznamená," tvrdí M. Goldeinová.
Ďalšou zmenou, ktorú priniesla novembrová kategorizácia popri zvýšení doplatku pacienta za stovky liekov, je aj fixný pomer doplatku. Zatiaľčo dovtedy platila zdravotná poisťovňa za liek istú čiastku a zvyšok znášal pacient, teraz je pomer platby oboch strán daný istým koeficientom. Cieľom je snaha ministerstva zdravotníctva znížiť dopyt občanov po liekoch. Ak sa totiž predtým znížila platba zdravotnej poisťovne na ten-ktorý liek, výrobcovia a dodávatelia šli s cenou dole, aby nevzrástol doplatok pacienta. Teraz je pomer fixný bez ohľadu na to, koľko liek stojí.
"Ďalšou zmenou v lekárňach je zaokrúhľovanie, ktoré súvisí so zrušením desať a dvadsaťhaliernikov. Zaokrúhľujeme vždy konečnú cenu liekov, nie ich ceny na recepte a to matematicky smerom k celej korune alebo k päťdesiatim halierom. To znamená, že ak má niekto platiť 13,20 Sk, zaplatí iba trinásť korún a ak 13,30, zaplatí 13,50," dodáva Magdaléna Goldeinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári