cien, pričom sa menia maximálne ceny cestovného v pravidelnej autobusovej vnútroštátnej doprave. Tieto maximálne ceny však neplatia pre mestskú dopravu a diaľkové linky, ale len pre prímestskú dopravu. Zároveň dochádza aj k zmene žiackych cestovných lístkov, čiže časovej zľavy na týždenné a mesačné cestovné lístky.
"Z cenníka je vidieť, že do dvadsať kilometrov je zmena ceny smerom nahor v priemere dve koruny na jedno tarifné pásmo. Pri vyšších vzdialenostiach činí rozdiel už štyri až päť korún na kilometrické pásmo," hovorí vedúca Odboru dopravy SAD - KDS Košice Ing. Eva Čermáková.
K rapidnejšiemu nárastu cestovného teda nastáva pri žiackych cestovných časových lístkoch. "Najviac študentov nám dochádza zo vzdialenosti od 14 do 17 kilometrov a tu sa mesačná cena zvýšila z 252 na 352 korún. Tento nárast zaťaží nielen vrecká rodičov, ale aj našich vodičov. Už na začiatku tohto roka sme postrehli, že viac žiakov prechádza na zakupovanie si týždenného cestovného lístka. Ten nie je v konečnom dôsledku drahší, ale ak rodič dieťaťu kúpi štyri týždenníky výdaj je menší, ako by to mal zaplatiť naraz. V podstate si ho rozdelí."
Obyčajné cestovné sa počnúc januárom zvýšilo o desať percent, štát doteraz dotoval pre žiakov 70 % ceny, po novom je to však už len 60 percent. "Čiže je to z desať percentného zvýšeného cestovného ešte ďalších desať percent na dotáciách. Najväčší nárast cien je teda na žiackych lístkov."
Rodičia sa ozývajú, či je možnosť vrátenia peňazí ak žiak ochorie, či sa im vráti cestovné... "V zmysle platnej tarify vieme vrátiť cestovné za neprecestovaný týždenný, či mesačný časový cestovný lístok. Ak dnes prinesie žiak čípovú kartu a predloží maródny lístok, tak od zajtrajšiehho dňa do konca mesiaca - ak má mesačník - mu vrátime cestovné. Ak náhodou nastúpi skôr do školy, už je na ňom, či si kúpi týždenný lístok, alebo si bude kupovať lístky. Ako mu vyhovuje. My mu však vrátime peniaze do konca platnosti či už týždenného, alebo mesačného lístka," vysvetľuje Ing. Čermáková a dodáva, že čo sa týka žiakov a študentov SAD poskytuje ešte aj 50 % zľavy, ale tie využívajú žiaci ubytovaní na internátoch, ktorí majú prechodné bydlisko.
Vedenie SAD však zo zvýšeného cestovného v súvislosti s ekonomickou výhodnosťou neplesá. "Každé zvýšenie cestovného znamená úbytok cestujúcich. Prechádzajú na súkromné dopravné prostriedky, alebo si volia inú možnosť, pretože to už nie je zanedbateľná čiastka. Absolútne nepočítame, že sa nám zvýšia tržby a že nás bude štát menej dotovať. Určite nezarobíme, budeme radi, ak neprerobíme, pretože očakávame pokles v občianskom cestovnom. Určite to ale neprinesie taký ekonomický efekt, ako si predstavovali na ministerstve financií."
Máte pocit, že je zvyšovanie cestovného ešte únosné? "Už určite nie. Minulý rok sme sa o tom bavili, že to bude pre cestujúcich neúnosné a verejná doprava skôr stratí, ako získa."
V niektorých oblastiach vám bude zrejme konkurenciou železničná doprava, ktorá je lacnejšia. "Majú viac zliav, ale nemyslím si, že by sme sa veľmi líšili. Zoberme si prvé tarifné pásmo, sú o korunu nižšie ako my. Druhé pásmo u nás od 5 do 7 kilometrov, oni majú 6 - 10 kilometrov. My máme cenu 14 Sk, oni o dve koruny menej. Už nie je veľký rozdiel a výhodou našej dopravy je väčšia dostupnosť. Zoberte si napríklad Čaňu, my tam máme tri zastávky a železničná stanica je dosť ďaleko od obce."
Uvažovali ste v súvoslosti so zvyšovaním cestovného o skultúrnení cestovania? "Tak, to je u nás problém. Závisí to od nášho technického stavu a dodávky nových autobusov. Uvažujeme na linke Čaňa - Trstenné, aby sme tam dali nový veľkokapacitný autobus. Mali by byť nové autobusy, neviem však koľko ich bude."
Už neraz sa vyskytol problém, keď na prímestských linkách bral vodič peniaze a lístky nevydával. Cestujúci mu podsunul nižšiu sumu a obaja boli spokojní... "Máme rozšírenú dopravnú kontrolu, v poslednej dobe sme krádež, čo sa lístkov nezaznamenali, už si vodiči zrejme uvedomujú, že nájsť si zamestnanie na východe nie je jednoduché. Nemôžem ale povedať, že to nie je."
V novom výmere Ministerstva financií dochádza aj k zmenám podmienok regulácie cien vo verejnej autobusovej doprave. "Máme už len obyčajné, teda plné cestovné a osobitné cestovné, kde si ľudia uplatňujú nárok na zľavu. Do osobitného cestovného patria deti od 6 do 15 rokov, študenti a žiaci do 26 rokov na jednotlivú cestu, či zdravotne ťažko postihnuté osoby a ich sprievodcovia. Držitelia preukazov ZŤP mali doteraz nárok 65 % zľavu, od nového roka majú už len polovičnú. Ďalšia zmena nastala v tom, že nárok na 50 % zľavu majú aj rodičia detí umiestnených v ústavoch."
Bezplatne sa na prímestských linkách prepravujú už iba deti do dovŕšenia šiesteho roku a sprievodcovia zdravotno ťažko postihnutých. Pričom sprievodcom môže byť aj pes. "Zdarma už nemôžu cestovať sudcovia Ústavného súdu a poslanci Národnej rady SR. Novinkou je ale aj skutočnosť, že pokiaľ sa dôchodcovia nad 70 rokov v minulom roku prepravovali za korunu na každých začatých 50 kilometrov, teraz namiesto koruny zaplatia päť korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári