sekretariáte splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Úrad vlády ho podporil sumou 100-tisíc korún. Nadácia Milana Šimečku (NMŠ) v Bratislave ho realizuje už štvrtý rok. Účelom je podporovať vybrané základné školy, a tak zvýšiť záujem rómskych žiakov o vzdelávanie a motivovať ich v ďalšom štúdiu na učňovských a stredných školách.
Ako uviedla Katarína Šebová, koordinátorka projektu, "veľká väčšina rodičov si nemôže dovoliť hradiť výdavky spojené s návštevou škôl mimo bydliska. Niektorí z nich si neuvedomujú potrebu vzdelania a odmietajú deti podporovať v štúdiu, napriek ich školským úspechom. Preto sme sa rozhodli prispievať deťom, prijatým na učňovské a stredné školy, aspoň malou čiastkou".
Mesačne týmto deťom poskytuje Nadácia Milana Šimečku príspevok vo výške 500 až 800 korún na cestovné do školy, školské potreby či desiatu v závislosti od výšky cestovného.
Podpora rómskych detí zo sociálne znevýhodneného prostredia však nekončí finančným príspevkom. Počas celého štúdia udržuje NMŠ so všetkými mladými ľuďmi, zaradenými do štipendijného programu, blízky kontakt prostredníctvom lokálnych koordinátoriek, ktoré im pomáhajú s každodennými problémami a sú im oporou.
"Tento faktor považujeme za mimoriadne silnú stránku programu. Lokálne koordinátorky pôsobia v tamojších podmienkach niekoľko rokov a preto poznajú a vedia vytypovať potencionálnych študentov a tiež ich neskôr pedagogicky podporiť. Poznajú tiež ich rodinné zázemie a ekonomické možnosti. Ich úlohou je zabezpečiť žiakom konzultácie a pravidelnú kontrolu spĺňania kritérií na udelenie štipendia na základe dobrých študijných výsledkov a zodpovedného prístupu k štúdiu. Stávajú sa pre študentov tútormi, ktorí ich sprevádzajú od momentu rozhodnutia pokračovať v štúdiu, až po vyrovnávanie sa so situáciou, keď už učňovský list vlastnia a napriek tomu sa im nedarí nájsť zamestnanie," vysvetľuje Šebová.
Cieľom blízkeho kontaktu so žiakmi, ich rodičmi a učiteľmi nie je iba kontrola, ale hlavne zvýšenie motivácie. Lokálne koordinátorky sa s podporovanými študentmi pravidelne stretávajú, diskutujú spolu o ich úspechoch, problémoch pri štúdiu a dohliadajú na dôkladné vyúčtovanie nákladov na cestovné a školské pomôcky.
Do štipendijného projektu je toho roku zaradených 50 študentov. Program je zatiaľ obmedzený len na lokality, s ktorými NMŠ dlhodobo spolupracuje (Špeciálna základná škola v Chminianskych Jakubovanoch, Základná škola v Jarovniciach, Komunitné centrum v Hermanovciach, aktivisti Saleziánov Dona Bosca na Poštárke v Bardejove).
"Rozširovanie programu by znamenalo nové záväzky voči ďalším študentom a v tejto situácii, keď sa je stále komplikovanejšie získať grantovú podporu, musíme byt opatrní a nesľubovať viac než sme schopní splniť. Neustále sa však na nás obracajú školy i jednotlivci so žiadosťami o pomoc, ktoré žiaľ musíme odmietať," dodáva Šebová.
Štipendijný projekt vznikol vďaka dlhoročnej spolupráci Nadácie Milana Šimečku s učiteľkami a komunitnými pracovníkmi, ktorí pri svojej práci zažívali sklamanie, keď sa aj talentovaní a motivovaní žiaci vzdávali ďalšieho štúdia na učňovských a stredných školách, pretože ich rodičia v tomto úsilí nechcú, nie sú schopní, či nemôžu si dovoliť ich podporovať. Zabezpečením vyššieho vzdelania a získaním vyučných listov sa mladým ľuďom otvára aj svet mimo osady, zvyšuje sa im šanca na zamestnanie a tým aj vyhliadky na zlepšenie situácie v celej komunite. Približne 800 Sk mesačne potrebuje každé dieťa na to, aby sa dostalo do školy a späť a zakúpilo si základné školské pomôcky. Podporiť štipendijný fond Nadácie Milana Šimečku môžete aj vy.
Autor: Mária Horňáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári