mesiacov, čo v praxi znamená 1,5-násobok trvania základnej vojenskej služby.
"Čas trvania výkonu civilnej služby vykonávanej namiesto náhradnej služby zostáva v trvaní 4,5 mesiaca. Na základe uvedených zmien Územné vojenské správy v Prešove a Košiciach vykonali prepočty dĺžky výkonu civilnej služby tak, aby občania, ktorí odslúžia minimálne deväť mesiacov civilnej služby, boli nasledujúcim dňom prepustení z výkonu civilnej služby. To sa týka chlapcov, ktorí organizácie opustia druhého januára. Už sme spracovali a zaslali prepúšťacie listy jednotlivým organizáciám. Zároveň naši pracovníci prepočítavajú dĺžku civilnej služby chlapcom, ktorí vykonávajú túto službu a ktorí spĺňajú podmienku výkonu v dĺžke deviatich mesiacov. To znamená, že sa to týka všetkých, ktorí civilku vykonávajú a v horizonte roku 2004 im deväť mesiacov uplynie," hovorí riaditeľ Vyššej vojenskej správy v Košiciach plk. Ing. Miloš Timko.
Ako dodáva, ďalšou novinkou je, že ministertvo obrany a ministertvo vnútra prostredníctvom Prezídia Hasičského a záchranného zboru podpísali zmluvu o spolupráci. Na jej základe je možné vykonávať civilnú službu aj na Prezídiu HaZZ, či v jednotlivých zariadeniach hasičov, vrátane Krajských riaditeľstiev.
"Mladý muž, ktorý odoprel výkon základnej vojenskej služby, si bude môcť vybrať, kde civilnú službu v rámci hasičských organizácií odslúži. Či sa tak stane na požiarno-technickom a expertíznom ústave, alebo na záchranných brigádach zboru. U týchto brigád sú totiž rôzne funkcie, ktoré je ťažké pokryť profesionálnymi hasičmi. Preto sa stanovili pozície, ktoré budú môcť byť obsadené občanmi povolanými na výkon civilnej služby. Sú veľmi zaujímavé aj pre tých, ktorí sa doteraz nemohli z rôznych dôvodov umiestniť. V zmysle dohody je možné vykonávať funkcie ako právnik, informatik, lekár, zdravotný brat, ekonóm, účtovník, špecialista na cudzie jazyky, chemik, kuchár, murár, stolár, zvaráč, klampiar, vrátnik i kurič."
Ministertvo vnútra sa zaviazalo, že týmto občanom zabezpečí všetky podmienky, ktoré má podľa zákona o civilnej služby občan mať. To znamená vyplácať slúžne, bezplatne poskytovať odev a obuv, príspevok na ošatenie v hodnote 300 Sk, stravu trikrát denne v hodnote stravnej dávky vojaka základnej služby, dovolenku, ale i náhradu za neodobranú stravu. M. Timka sme sa v tejto súvislosti opýtali, či organizácie, respektíve civilkári štatút neodobranej stravy nezneužívajú. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že ak sa mladý muž stravuje v maminej kuchyni, organizácia mu preplatí neodobranú stravu a peniaze použije na inú potrebu. To znamená, že sa "hodí maród" a ešte dostane viac peňazí.
"Čo sa týka chlapcov, nič podobné sme nezaznamenali. Pokiaľ by boli umiestnení v záchranných brigádach, tam sa dá strava zabezpečiť. Čo sa týka ostatných kontrolovaných subjektov, nemám konkrétne poznatky, že by to bolo zneužívané. Ale pri komunikácii s niektorými chlapcami sme zistili, že v niektorých prípadoch bola snaha vyhnúť sa preplateniu celej stravnej dávky zo strany organizácie. Museli sme teda zasiahnuť."
Územným vojenským správam sa podarilo v uplynulom období znížiť počty čakateľov na civilnú službu. Počnúc novým rokom by k tomu mala prispieť aj skutočnosť, že sa rozširuje počet organizácií, kde si náhradu vojny možno odslúžiť. "Momentálne má Územná vojenská správa Košice v evidencii 2 004 občanov, ešte v auguste ich ale bolo o tristo viac. Na výkon civilnej služby čaká 791 mladých mužov, vykonáva ju 361 chlapcov a odklady boli priznané 852 osobám."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári