podnikateľovi. Zoltána R. uznal vinným z pokračujúceho trestného činu skrátenia dane podľa paragrafu 148 ods. 1, 5 Trestného zákona, pretože neodviedol do štátnej pokladnice daň vo výške 13 716 455 korún.
Obžalovaný sa uvedeného konania dopustil ako majiteľ a konateľ obchodnej spoločnosti Viditech s. r. o. Košice, ktorú založil v roku 1991. Tá mala širšie aktivity, ale najviac sa zameriavala na oblasť elektroniky a elektrotechniky. Podnikateľ Zoltán R. bol zaregistrovaný ako platca dane z pridanej hodnoty na Daňovom úrade Košice I. V priebehu zúčtovacieho obdobia od posledného štvrťroka 1995, prvého kvartálu 1996, vrátane celého roka 1997 a mája až septembra 1998, si vyhotovoval rôzne fingované účtovné doklady. Išlo o faktúry, príjmové a výdavkové pokladničné doklady a fingované zmluvy o nákupoch rôzneho tovaru.
Na základe nich si do nákladov neoprávnene zaúčtoval 47 fiktívnych nákupov nábytku od firmy Romex, s. r. o. Žilina, 25 nákupov elektotechniky od spoločnosti Metrológia Slovakia, s. r. o. Bratislava, 61 nákupov elektroniky od spoločnosti Europea, s. r. o. Bratislava a 6 nákupov súčiastok od firmy Datalan, s. r. o Bratislava.
Takýmto spôsobom si popri riadnom podnikaní zvýšil náklady a súčasne znížil svoju daňovú povinnosť. V inkriminovanom období podával na Daňovom úrade Košice I nepravdivé daňové priznania a pri kontrolách predkladal fingované účtovné doklady o nákupoch elektroniky, počítačových komponentov, súčiastok a aj nábytku. Vďaka nim sa mu tak podarilo skrátiť daň v celkovej výške 13 716 455 korún. Mimochodom, s uvedenými spoločnosťami inak riadne obchodoval, takže mal k dispozícii všetky údaje, ktoré potreboval na "výrobu" fingovaných dokladov.
V uvedenej trestnej veci konal najprv Okresný súd Košice I, ale rozhodnutím "kraja" bola vrátená prokurátorovi na došetrenie. Na základe neho bola v marci 2002 podaná nová obžaloba a v rámci nej bol v tom čase už vecne príslušný konať Krajský súd v Košiciach.
"Faktúry som si vymyslel, pretože som nemal peniaze a nevedel som, čo mám robiť…" priznal vo februári 1999 na pojednávaní pred Okresným súdom Košice I vo vzťahu k spoločnosti Rimex, s. r. o. Žilina, Zoltán R. V prípravnom konaní, ale aj na pojednávaní pred senátom Krajského súdu v Košiciach však využil právo nevypovedať.
V dokazovaní pred súdom bola však jeho vina, ktorú čiastočne aj priznal, preukázaná svedeckými výpoveďami zástupcov inkriminovaných spoločností, pracovníkov daňových úradov, ale aj listinnými dôkazmi. Potvrdzovali to účtovné doklady, ktoré vyhotovil obžalovaný a nepravdivé daňové priznania. "Sú to falzifikáty, ani jeden z týchto dokladov som nikdy nevystavil, ani nepodpísal," opakovali jeden po druhom siedmi zástupcovia inkriminovaných spoločností po tom, čo im predseda senátu umožnil nahliadnuť do sfalšovaných dokumentov. Z výpovedí týchto svedkov vyplynulo, že Zoltán R., ktorého osobne nepoznali, používal pri falšovaní účtovných dokladov iné pečiatky, iné číslovanie faktúr, resp. pokladničných blokov, a falšoval podpisy skutočných pracovníkov uvedených firiem. Ukázalo sa, že na to, aby vykryl fingovaný nákup nábytku, Zoltán R. predložil aj falošnú zmluvu a doklady svedčiace o tom, že nábytok od neho odkúpila firma NKOP electronic s. r. o. Nitra. Pred súd predstúpili traja zástupcovia uvedenej firmy, ktorí opäť potvrdili, že to tak nebolo, resp., že doklady sú sfalšované.
Pred senátom krajského súdu defilovala aj celá plejáda pracovníkov daňových úradov v Košiciach a Bratislave. Išlo o sedem svedkov, ktorí vykonávali previerky v eseročke Viditech, ktorej majiteľom bol obžalovaný, a tiež vo firmách jeho údajných dodávateľov. Ukázalo sa, že to boli uvedené kontrolné orgány, ktoré odhalili nekalé praktiky, resp. trestnú činnosť, ktorej sa dopúšťal Zoltán R. Na výpovede "daňovákov" nadväzujú protokoly z daňových kontrol, je z nich zrejmá nielen výška skrátenej dane, ale aj konkrétne čísla jednotlivých falošných účtovných dokladov…
Na základe uvedených skutočností a vykonaného dokazovania, senát po tajnej porade dospel k záveru, že doposiaľ netrestaný obžalovaný sa dopustil pokračujúceho trestného činu skrátenia dane vo veľkom rozsahu. A to tým, že sfalšovaním účtovných dokladov si znížil daňovú povinnosť a neodviedol do štátneho rozpočtu daň vo výške 13 716 455 korún. "Nebezpečnosť činu pre spoločnosť, ktorého sa Zoltán R. dopustil, spočíva v útoku na ekonomický základ štátu, ktorý je predpokladom jeho riadneho fungovania," uviedol okrem iného v odôvodnení uloženia päťročného nepodmienečného trestu, predseda senátu. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári