Zároveň nám prináša potvrdenie dobrej zvesti o už očividnom pribúdaní denného svetla: Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o skok ďalej. Naši predkovia správne považovali trojkráľovú zimu za normálny a vítaný jav. Práve teraz je predsa čas panovania snehovej a mrazovej bielej panej Zimy, preto jej to múdro neupierali. Dodnes vravia: Trojkráľovú zimu vĺčko nezožerie.
Napokon, dávni hospodári potvrdili tento fakt i v obsahu trojkráľových pranostík, podľa ktorých fakt, ak v tento deň svietia hviezdy, veští nasledujúcu mrazivú a tuhú zimu. Ak sa okolo sviatku Gašpara, Baltazára a Melichara na zimnom nočnom nebi hojne trblietali hviezdičky, bol dôvod na radosť. Múdrosti starých gazdov totiž hovoria: ak je na Tri krále vidieť veľa hviezd, bude vynikajúca úroda zemiakov, obilia a dokonca i jahniatok.
Starí ľudia však pozorne zaznamenávali aj iný charakter tohto obdobia. Presne to vystihuje starý poznatok: Tri krále mosty (ľadové) stavajú alebo ich boria. Sú roky, keď trojkráľový sviatok prináša typický odmäk, čo dokladá pranostika: Na Tri krále mäkko máme i predpoveď: Ak na Tri krále voda tečie, urodí sa ľan.
Tento sviatok však otvára aj inú "úrodu". Práve Tromik kráľmi začína obľúbený čas všeobecného veselia, plesov, maškarád, zábav a tancovačiek - fašiangy. V tomto roku potrvajú presne do Mateja, do utorkovej noci z 24. na 25. februára, keď budú mnohí pochovávať basu. Pretože potom už tohtoročné fašiangy zatvára Popolcová streda (25. 2.) a začína pôstne obdobie.
(eb)
Autor: PRANOSTIKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári