zo sviatkami počas Vianoc, ale všeobecne počas celého roka. Viac štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja sa bude kryť s víkendom. To privíta štát, podľa skorších odhadov analytikov totiž štátny sviatok vychádzajúci na pracovný deň stojí štát približne jednu miliardu korún.
V Slovenskej republike je spolu 15 zákonom upravených dní pracovného pokoja; z toho päť dní je uznaných za štátny sviatok, 10 dní je uznaných ako ďalšie dni pracovného pokoja.
Minulý rok (rok 2003) až 13 z nich pripadalo na dni v týždni, len dva sa prekrývali s víkendami. Bol to 5. júl - sviatok svätého Cyrila a Metoda a 1. november - sviatok Všetkých svätých.
Tento rok (rok 2004) desať z nich pripadne na dni v týždni a až päť na víkendy. Víkendové sviatky budú: 1. a 8. máj, 29. august - výročie SNP, a prvý a druhý sviatok vianočný.
Pamätných dní, ktoré však nie sú dňami pracovného pokoja, je na Slovensku spolu 16.
Medzi politikmi sa už pravidelne objavujú rôzne žiadosti o rozšírenie počtu štátnych sviatkov. Pravidelne za 28. október, deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu, ako za štátny sviatok bojuje Demokratická strana. Tá tento rok poverila ministra Ľudovíta Kaníka, aby pripravil zákon, ktorým by sa 28. október stal štátnym sviatkom. Hoci tento deň ako štátny sviatok nezakázali ani komunisti, s osamostatnením Slovenska zanikol a až v roku 1998 sa podarilo presadiť ho aspoň ako pamätný deň.
Minister kultúry Rudolf Chmel pripravil na žiadosť Kaníka pre vládu analýzu štátnych sviatokov. Chmel v súčasnosti nenavrhuje rozšírenie štátnych sviatkov. Ak by sa našla politická vôľa, odporúča za štátny sviatok ustanoviť 28. október a vypustiť zo štátnych sviatkov 1. september, Deň Ústavy Slovenskej republiky.
Analytici predpokladajú, že jeden deň pracovného voľna sa na celoročných výsledkoch ekonomiky prejaví výpadkom vo výške asi jednej miliardy korún. Pred dvomi rokmi Brigita Schmögnerová dokonca hovorila o výpadku až 3,7 miliardy korún.
"Ministerstvo nie je naklonené myšlienke zavedenia nového štátneho sviatku," povedal poradca ministra financií Peter Papanek. Náklady štátu "by neprispeli k rastu HDP", povedal. Preto práve rok 2004 s menším počtom voľných dní bude podľa neho pre štát prínosom.
* * *
Na ktoré dni v roku 2004 pripadajú štátne sviatky?
1. január (štvrtok) - Deň vzniku SR
5. júl (pondelok) - sviatok svätého Cyrila a Metoda
29. august (nedeľa) - výročie SNP
1. september (streda) - Deň Ústavy SR
17. november (streda) - Deň boja za slobodu a demokraciu
Na ktoré dni v roku 2004 pripadajú dni pracovného pokoja?
6. január (utorok) - Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov)
9. apríl (piatok) - Veľký piatok
12. apríl (pondelok) - Veľkonočný pondelok
1. máj (sobota) - Sviatok práce
8. máj (sobota) - Deň víťazstva nad fašizmom
15. september (streda) - Sedembolestná Panna Mária
1. november (pondelok) - sviatok Všetkých svätých
24. december (piatok) - Štedrý deň
25. december (sobota) - prvý sviatok vianočný
26. december (nedeľa) - druhý sviatok vianočný
Pamätné dni v SR (nie je pri nich voľno)
25. marec - Deň zápasu za ľudské práva
13. apríl - Deň nespravodlivo stíhaných
4. máj - výročie úmrtia M. R. Štefánika
7. jún - výročie Memoranda národa Slovenského
5. júl - Deň zahraničných Slovákov
17. júl - výročie Deklarácie o zvrchovanosti SR
4. august - Deň Matice slovenskej
9. september - Deň obetí holocaustu a rasového násilia
19. september - Deň vzniku Slovenskej národnej rady
6. október - Deň obetí Dukly
27. október - Deň černovskej tragédie
28. október - Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu
29. október - Deň narodenia Ľudovíta Štúra
30. október - výročie Deklarácie slovenského národa
31. október - Deň reformácie
30. december - Deň vyhlásenia Slovenska za samostatnú cirkevnú provinciu
* * *
Ako je to s voľnými dňami v Európe?
(hr)
Slovensko v počte voľných dní v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nie je zle. Štátnych sviatkov je u nás päť a dní pracovného pokoja desať. Väčšina európskych krajín má sviatkov menej. Rekordérom je Nórske kráľovstvo, kde sa ich počet vyšplhal na 28.
Rovnako ako Slovensko má 15 štátnych sviatkov aj Rakúsko. Tam prevažujú katolícke sviatky. Najviac sa ich zhromaždilo v máji, na čo sa najviac sťažujú zamestnávatelia, ktorým to spôsobuje straty. Podľa správy agentúry ČTK stojí rakúske hospodárstvo Sviatok práce a tri ďalšie májové cirkevné sviatky každý rok približne miliardu eur. Celkovo by sa ročné straty, ktoré obyvatelia alpskej republiky doslova "preslávia", mohol podľa rakúskeho časopisu News vyšplhať až na 3,25 miliardy eur.
Veľa sviatkov má aj Nemecko. Tam majú jednotlivé spolkové krajiny právomoc úprav počtu pracovného pokoja a nie všetky dni pracovného pokoja sa vzťahujú na všetky spolkové republiky.
Trinásť sviatkov má napríklad Francúzsko, Španielsko, Fínsko a susedná Česká republika. Poliaci majú 11, Maďari len 10 sviatkov.
Napríklad v Grécku sú iné štátne sviatky pre súkromný a iné pre štátny sektor. Švajčiarsko má štyri dni pracovného pokoja. Jednotlivé kantony majú svoje vlastné sviatky, ktoré vyplývajú z ich vlastnej histórie alebo z náboženských zvyklostí. Veľká Británia má 9 dní pracovného pokoja, po dva dni navyše majú Škótsko a Severné Írsko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári