v Košickom kraji hlásených viac ako šesťtisíc chorých, za posledných desať dní to bolo iba 1 765. Ako však konštatovala vedúca odboru epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach MUDr. Jana Seligová, viac ako 75-percentné zníženie chorobnosti nepredstavuje relevantný údaj. V skutočnosti nemohlo dôjsť k takému enormnému poklesu chorých, iba počas sviatkov menej ľudí vyhľadalo lekára a zhoršila sa aj hlásna služba počtu ochorení, pretože veľa praktických lekárov čerpalo dovolenku.
Zatiaľ čo posledných niekoľko týždňov viedol v štatistikách v chorobnosti okres Košice-okolie, v ostatných dňoch bolo najviac chorých na stotisíc obyvateľov v Sobranciach (615) a Gelnici (514). V Košiciach-okolí bolo hlásených za desať dní iba 153 ľudí a v Košiciach 326. Prakticky nulová chorobnosť bola hlásená u detí predškolského veku, ktoré pred sviatkami patrili k najchorľavejšej skupine.
Podľa slov Jany Seligovej možno predpokladať, že skutočný počet chorých bol ďaleko vyšší a nasledujúcich týždňoch bude ešte stúpať. Na Slovensko totiž dorazí chrípka, ktorá v západných krajinách už nadobúda rozmery epidémie. Naplno už zúri v Českej republike.
"Na sviatky prišlo domov veľa študentov z Čiech, z ktorých mnohí sa možno vrátili chorí. Bolo by dobré, keby v takomto prípade nechodili do väčšej spoločnosti, aby nešírili ochorenie ďalej," poznamenáva epidemiologička, podľa ktorej je ešte u nás stále čas nechať sa zaočkovať proti chrípke. Vakcín je k dispozícii niekoľko a v lekárňach by ich mal byť dostatok, prípadne vám ich po predložení lekárskeho predpisu objednajú. Náklady vynaložené na zakúpenie vakcíny sú pritom neporovnateľne nižšie, ako vyje zárobkovo činnú osobu liečba ochorenia.
Mimochodom, aj keď na Slovensku záujem o očkovanie proti chrípke zďaleka nie je taký vysoký ako v západných krajinách, z roka na rok citeľne stúpa. Čoraz častejšie sa nechávajú očkovať aj dôchodcovia, ktorým zdravotné poisťovne na vakcíny doplácajú.
Ak sa z nejaých dôvodov nemôžte nechať zaočkovať (očkovať by sa napríkad nemali tehotné ženy a malé deti), alebo sa u vás už objavili príznaky prechladenia, neostáva vám iné, než siahnuť po prírodnej medicíne. Siahnite po cesnaku, mede, ovocí a zelenine, prípade si dopĺňajte vitamíny a minerály konzumáciou umelých. Zbudnite tiež na sýtené nápoje, varte si počas chladných dní radšej čierny alebo bylinkový čaj a samozrejme, držte svoje nohy v teple. Spúšťacím mechanizmom pre chrípke je totiž obyčajne podchladenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári