Košice - So vstupom do Európskej únie sa zmení organizačný režim na colniciach, prakticky hranice stratia svoj pôvodný význam.
"Vstupom SR do EÚ dôjde v rámci slovenskej colnej správy k zásadným organizačným zmenám, informuje riaditeľ Colného úradu v Košiciach JUDr. Jozef Paulovský. "Výmena tovaru medzi členskými štátmi Spoločenstva bude mať charakter 'intrakomunitárneho obchodu' a tento tovar už nebude podliehať žiadnym colným formalitám. Naši občania a podnikatelia budú s colníkmi do kontaktu naďalej prichádzať na niektorých vnútrozemských pobočkách a na štátnej hranici len s Ukrajinou, pretože táto bude vonkajšou hranicou Spoločenstva. Colníci zostanú tiež na medzinárodných letiskách."
Ako budú zabezpečené hranice?
"V súčasnom období je na štátnej hranici SR v súlade s medzinárodnými zmluvami konštituovaných celkom 77 colných pobočiek. Pretože na budúcich hraniciach stratia opodstatnenosť súčasné pohraničné pobočky, po redukcii ich počtov zostanú funkčné len štyri pobočky na východnej hranici s Ukrajinou a tri na medzinárodných letiskách. Znamená to, že až na bratislavské letisko."
Colná správa bude prepúšťať.
"Colná správa Slovenskej republiky má spracovaný plán reorganizácie, od ktorého sa bude po jeho schválení vládou SR odvíjať nová systemizácia personálnych počtov. Colná správ SR sa vstupom do Európskej únie stane absolútnym správcom spotrebnej dane z liehu, piva, vína a tabakových výrobkov, už teraz sme zodpovednými správcami spotrebnej dane z minerálnych olejov. V tejto súvislosti sa uvoľnené personálne kapacity presunú na nové úlohy a musia sa odborne transformovať na nové pracovné pozície. Podľa súčasných prepočtov celá colná správa má znížiť počty o 608 colníkov, na našom colnom úrade po migrácii colníkov v priebehu roka a neprijímaní nových na uvoľnené miesta sme personálne v podstave a tešíme sa, že sociálne dopady sa u nás neprejavia."
Paulovský uvádza, že sa zmenia procedúry výstupov, vstupov tovarov z a do republiky:
"Colné orgány budú tým subjektom, ktorý bude aktívne pôsobiť v tomto systéme spolu s daňovou správou a Štatistickým úradom SR. Colným formalitám v doterajšej podobe bude naďalej podliehať obchod s tzv. tretími krajinami. Pri dovoze z tretích krajín budeme aplikovať colné sadzby z colného sadzobníka Európskeho spoločenstva (Taric). Colné sadzby, ktorými budú zaťažované dovozy na Slovensko, ale i na ostatné územie Spoločenstva budú bez rozdielu všade rovnaké, efektívne vybraté clo bude čiastočným príjmom spoločného rozpočtu spracovaného v Bruseli. Každému členskému štátu sa späť do národného rozpočtu vráti suma 25 percent."
V košickom obvode sa zníži počet pobočiek zo sedem na štyri.
"Z pohľadu územného obvodu Colného úradu Košice doterajší počet sedem vnútrozemských pobočiek sa zredukuje k 1. 5. 2004 na štyri a budú to pobočky Rožňava, Haniska, KE mesto a KE pošta, pobočka Haniska majúca štatút nácestného strediska bude mať nepretržitú prevádzku. Generovanie novej siete objektívne zohľadňuje pokles zahranično-obchodných operácií miestami až o 80 % (zostáva len obchod s tretími krajinami) a existujúce tovarové toky. Najbližšia budúcnosť ukáže, ako sa tovarové toky ustália, a nie je vylúčený zásah do organizačného usporiadania s dopadom v personálnej oblasti."
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári