Jeho predhistória sa začala písať od 11. storočia, keď malo Uhorsko desať biskupstiev a tento stav sa nemenil až do konca 18. storočia. Vtedy náhle začali silnieť snahy o vznik nových diecéz. Panovník František I. vydal 23. marca 1804 dvorný dekrét - zriaďovaciu listinu biskupstva v Košiciach a vyčlenil pre ňu majetky. Pápež Pius VII. to však považoval za priame zasahovanie do svojich záležitostí, lebo len on ako hlava Cirkvi mal právo zriadiť biskupstvo. Napokon však uznal potrebu novej diecézy a 9. augusta 1804 vydal bulu (pápežskú listinu), ktorou košické biskupstvo oficiálne zriadil z hľadiska kanonického práva.
Novovzniknutá diecéza sa skladala z troch archidiakonátov, ktoré zodpovedali trom vtedajším uhorským stoliciam - Abovskej so sídlom v Košiciach, Šarišskej so sídlom v Prešove a Zemplínskej so sídlom v Sátoraljaújhelyi. Diecéza mala spolu 194 farností a 221 a pol tisíca veriacich, o duchovné potreby ktorých sa staralo 241 kňazov.
Prvým košickým biskupom bol Ondrej Szabó (1804 - 1819). Súčasný diecézny biskup Mons. Alojz Tkáč sa ujal funkcie v roku 1990. Koncom marca 1995, keď boli Košice povýšené na sídlo arcibiskupstva, sa stal arcibiskupom - metropolitom, pričom grécka predpona arci znamená zosilnenie významu a vyšší stupeň hodnosti. Pomocným biskupom a generálnym vikárom je Mons. Bernard Bober.
Košická arcidiecéza má v súčasnosti vyše 200 farností a asi 680 tisíc veriacich, čo je zhruba trikrát viac ako v čase jej vzniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári