nikto nevysánkoval. Aj čas menín Tomášov patrí totiž k termínom nebezpečných neskorojesenných strídžich dní. Je dokonca ich finalistom, pretože potom už Vianoce všetky zlé sily umravnia.
Kým sa tak stane, vidiečania dodnes dodržiavajú pradávne zvyky a niektoré zákazy. Medzi nimi najznámejšie patrí staré odporúčanie: Na Toma seď doma. Strigy, ktoré od Kataríny (25.11.) nestihli ľuďom urobiť zle, majú totiž na Tomáša poslednú šancu.
Odporúčanie, nevychádzať zbytočne z domu, dodnes dôsledne dodržiava najmä staršia generácia lesných robotníkov. Tí od deduškov vedia: 21.december býval v minulosti sviatkom lesov. Vznešený svet stromov sa v slávnostnej nálade nepatrilo vyrušovať. Kto by zákaz porušil, riskoval, že sa mu pritrafí nešťastie. Napokon, pre chlapov je na dedinách na Tomáša toľko roboty, že ísť do lesa nemajú čas - vrcholí totiž sezóna zakáľačiek. V tento deň gazdinky dodnes neradi z domu čokoľvek požičiavajú a ľudia neveľmi vítajú v predsviatočných domovoch cudzie návštevy - s výnimkou malých chlapcov. Tí dodnes prinášajú v niektorých častiach Slovenska vedno s vinšom všetkého dobrého aj vianočný stromček.
So sviatkom Tomáša súvisí aj nemálo pranostík. Takmer napospol upozorňujú na to, že práve okolo tohto dátumu sa odohráva dramatický zápas doteraz víťaziacej noci a prikrátkeho dňa - 21.12. je často termínom zimného slnovratu. V tomto roku nie, pretože slnovrat nastáva až 22. decembra. Dedovia však vedia, prečo i nám radia: Na svätého Tomáša chyť sa chlpatého rubáša i to, že O svätom Tomáši, meluzína straší. Gazdinky pridali do zoznamu pranostík jednu, ktorá vystihuje, že vrcholiaci advent je časom pôstu, keď hovoria: Na svätého Tomáša, prihotuje sa kaša.
Z tomášovského vývoja počasia ľudia dodnes odvodzujú ako bude v januári: Ak je na Tomáša pohoda, január silné vetry prinesie. Ak v tento deň prší, ľudia očakávajú celkovú zmenu charakteru počasia a najďalekosiahlejšia je pranostika, konštatujúca: aké počasie na Tomáša, také čakaj v máji.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári