trestného oznámenia Železníc slovenskej republiky (ŽSR) v škandalóznej kauze odpredaja dvoch vlakových súprav Kriváň a Tatran v hodnote cca pol miliardy.
Predmetom vyšetrovania bolo konanie správcu konkurznej podstaty firmy TORY-leas JUDr. M. R., ktorý zmodernizované vlaky s 26 IC vozňami predal za 10 miliónov firme z košického okolia. Vyšetrovateľ npor. Mgr. Pavol Vrba vzniesol obvinenie tomuto správcovi - mimochodom niekdajšiemu košickému sudcovi - pre trestný čin sprenevery. Jeho pomocníčke JUDr. Z. K. vzniesol obvinenie za pomoc pri jeho realizácii.
Podľa včerajšej informácie Mgr. Vrbu, prípad návrhu obžaloby bude skúmať "prešovská prokuratúra kvôli prípadnej zaujatosti".
Obaja obvinení sú spoločne stíhaní aj pre trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery. K spáchaniu skutkov oboma obvinenými podľa vyšetrovateľa došlo speňažením majetku patriaceho do konkurznej podstaty spoločnosti TORY-leas, s. r. o., Košice v konkurze spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanoveniami zákona o konkurze a vyrovnaní.
Na základe doterajšieho vyšetrovania bolo preukázané, že trestnými činmi spôsobili škodu takmer 450 miliónov Sk na majetku konkurznej podstaty spoločnosti TORY-leas, s. r. o., Košice v konkurze.
Ako došlo k tomuto podvodu? ŽSR uzavreli s košickou firmou TORY-leas zmluvy ešte v roku 1996. Za dve súpravy s vozňami vyplatili na splátkach s úrokami viac ako 722 miliónov korún. Na TORY-leas bol neskôr vyhlásený konkurz. Keď chýbalo doplatiť ŽRS desať miliónov, dostala súpravy firma z obce Perín-Chým s názvom Realitný dom, s. r. o., z okresu Košice-okolie. Uvedený správca konkurznej podstaty vypovedal lízingové zmluvy medzi oboma partnermi. Po doručení výpovede ŽRS iniciovalo rokovanie o odkúpení vozňov, i napriek tomu JUDr. M. R. súpravy "strelil" uvedenej firme, pritom spoločnosť vznikla len niekoľko týždňov pred predajom.
Správca súpravy predal presne za 10 miliónov 51-tisíc korún, pričom ich trhová hodnota bola vyše 450 miliónov korún. Posudok pritom vyhotovil súdny znalec pre dopravné cesty a nie pre koľajové vozidlá. O odpredaj požiadal Krajský súd v Košiciach, pričom svoju žiadosť doložil vyjadreniami podľa neho najväčších veriteľov úpadcu, a to Daňového úradu Košice IV (pohľadávka vo výške 96 miliónov korún) a Slovenskej kreditnej banky (64 miliónov). Nevyžiadal však súhlas druhého najväčšieho veriteľa, platcu lízingových splátok a užívateľa vozňov - ŽSR.
Začiatkom vyšetrovania sa zmluva o predaji stala neplatnou a vozne napokon získali oprávnene ŽRS, čo však podľa uvedeného vyšetrovateľa, "nebolo dôvodom na zastavenie trestného stíhania správcu konkurznej podstaty". Totiž skutočnosť, že došlo k náprave stavu, neanuluje trestno-právnu zodpovednosť obvineného. Táto skutočnosť môže mať na trestné stíhanie iba vplyv, a to v prípade, ak sa o nápravu pričinil nejakým spôsobom samotný obvinený.
Podľa výšky škody hrozí v prípade dokázania viny JUDr. M. R. až 12 rokov väzenia.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári