účtu vybrať, alebo začnú, či už začali z účtov čerpať dôchodok.
Doteraz štát dávky z doplnkových dôchodkových poisťovní zdaňoval 10 percentami. Táto sadzba dane sa od budúceho roka ruší. „Zdaneniu sadzbou 19 percent bude podliehať iba dosiahnutý výnos," hovorí Martin Bohoš, tajomník Asociácie doplnkových dôchodkových poisťovní. „Ak bude mať niekto ku koncu tohto roka celkový stav účtu 30-tisíc, pričom 29-tisíc budú tvoriť príspevky a tisíc korún výnosy, daňová povinnosť by bola 10 percent z celého účtu, teda tritisíc korún. Na budúci rok bude daňová povinnosť iba 19 percent z výnosov, teda 190 korún," hovorí.
Vyberať nasporené peniaze sa však na budúci rok neoplatí. „Pre daň by som peniaze nevyberal, neprinesie to až taký prospech, ako nechať peniaze na účte dlhodobo úročiť," hovorí Július Medvecký z DDP Stabilita. Rovnaký názor má Bohoš: „Nejde o výhodnejšie zdaňovanie na určité obdobie, prijatý zákon o dani z príjmov zakladá systémovo do budúcnosti výhodnejšie zdaňovanie dávok." Generálny riaditeľ DDP Pokoj Michal Szabo: „Predčasným výberom si poistenec spotrebúva zdroje, ktoré v dôchodku bude potrebovať viac ako v čase poberania mzdy."
V doplnkových dôchodkových poisťovniach si dnes šetrí na penziu viac ako 550-tisíc poistencov, priemerne vo veku 44 rokov. Peniaze zo súkromných účtov dostáva takmer 70-tisíc ľudí. Výplata, ktorú dostávajú, sa im tiež na budúci rok zmení podľa nového systému. Zdaňované budú iba výnosy. „Bude treba rozdeliť peniaze na účte, aby bolo možné identifikovať, čo sú presne výnosy a zamedzilo sa dvojakému zdaneniu," hovorí Medvecký.
Ďalšou zmenou, ktorú upravil zákon o dani z príjmov, je zdaňovanie príspevkov od zamestnávateľa. „V praxi to znamená, že na účet v doplnkovej dôchodkovej poisťovni bude zamestnancovi pripisovaná rovnaká suma ako doteraz, ale v rámci platenia mesačných preddavkov na daň zaplatí zamestnanec o niečo vyššiu daň, pretože príspevok zamestnávateľa mu zvýši základ dane, z ktorého sa daň počíta," hovorí Bohoš. Príspevky zamestnávateľa však nebudú súčasťou vymeriavacieho základu na výpočet poistných odvodov.
Príspevok, ktorý si do doplnkovej dôchodkovej poisťovne platí sám zamestnanec alebo sám živnostník, do výšky 10-percent, najviac však 24-tisíc korún, si bude aj naďalej možné odpočítať od základu dane. Poistenec tak pri 19-percentnej dani na budúci rok ušetrí 4560 korún.
Systém doplnkového dôchodkového sporenia sa výrazne zmení až od roka 2005. „Dobrovoľné dôchodkové poistenie upravíme tak, aby vytváralo s prvým a druhým dôchodkovým pilierom penzijný systém. Ľudia sa však nemusia obávať sporiť si dobrovoľne na dôchodok - so zvýhodneniami sa uvažuje aj naďalej," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko. Nespresnil, či pôjde o daňové výhody, alebo štátnu bonifikáciu.
(haj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári