pôsobili v britskom Kráľovskom letectve (Royal Air Force). Výstavu pod názvom "PER ARDUA AD ASTRA: Príbeh Slovákov v Royal Air Force (1940-1945)", ktorá sa už stretla s veľkým záujmom v Bratislave i vo Zvolene, zorganizovala zbrojárska spoločnosť BAE SYSTEMS.
Pri príležitosti včerajšej vernisáže odovzdali jej predstavitelia výstavu ako dar Múzeu letectva Slovenského technického múzea. "Je dôležité pripomínať si príbeh, ktorý výstava rozpráva. Aj vďaka odhodlaniu slovenských letcov mohla moja generácia viesť plnohodnotný život. Sme radi, že sa výstava stane súčasťou Múzea letectva v Košiciach," povedal John Barter, riaditeľ BAE SYSTEMS pre Slovensko.
V rokoch 1940-1945 pôsobilo v RAF okolo 3 500 českých a slovenských letcov, ktorí sa zúčastnili slávnej bitky o Britániu, útočných náletov nad okupovanú Európu, invázie do Normandie, výsadkových operácií i nočných náletov nad Nemecko. Výstava zahrnuje kolekciu osobných údajov 321 príslušníkov RAF zo Slovenska a fotografií. Podrobnejšie sú spracované životné osudy niektorých jednotlivcov ide napríklad o stíhacích pilotov, generálov Jána Ambruša a Ota Smika. Dokumenty, prezentované na výstave, ukazujú aj letecký výstroj, uniformy, hodnostné a rozlišovacie označenie príslušníkov RAF, znaky československých jednotiek i organizáciu leteckej činnosti počas vojny.
Zásluhy všetkých zahraničných letcov, vrátane Slovákov, o záchranu Veľkej Británie, ocenil vtedajší premiér W. Churchil svojím výrokom, ktorý vstúpil do dejín: "Nikdy nevďačilo toľko veľa ľudí za tak veľa takému malému počtu ľudí".
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári