človek alebo jeho partner. Darovať krv by ste nemali, ani keď má váš partner infekčnú žltačku, mal pohlavný styk s iným mužom alebo si nechal zaplatiť za pohlavný styk peniazmi či drogami. Existuje aj celý rad ďalších dôvodov, pre ktoré by ste krv darovať nemohli.
"Darca krvi by mal byť plnoletý, ale so súhlasom rodičov môžu darovať krv aj ľudia, ktorí dosiahnu plnoletosť v danom kalendárnom roku. Hornou hranicou je vek 65 rokov života, starší môžu darovať krv iba s výslovným súhlasom lekára. Ďalšou podmienkou je hmotnosť minimálne päťdesiat kilogramov, anorektičky by teda vstupnou prehliadkou neprešli," hovorí primárka transfuziologického oddelenia FNsP MUDr. Jana Rosochová.
Darca musí mať dobrý zdravotný stav - nesmie trpieť žiadnym chronickým ochorením a brať lieky. Krv nie je možné odoberať tehotným ženám a ženám počas menštruácie, pretože ich organizmus musí v tomto období dopĺňať fyziologickú stratu železa. Takisto nemôžu darovať krv ženy po pôrode či potrate alebo dojčiace ženy. Na prvý odber môžu prísť až po dvanástich mesiacoch.
Dôvody pre ktoré nemožno darovať krv delíme na trvalé a dočasné. Trvalé vyradenie z registra darcov prichádza po prekonaných infekčných chorobách, napríklad mononukleóze či hepatitíde typu B alebo C, pričom darovať krv nemôže ani sexuálny partner človeka po prekonanej žltačke. Ďalej sú to vážnejšie ochorenia centrálneho nervového systému, ako je trebárs kliešťová encefalitída. Pritom choroba nemusí byť ani aktívna, stačí, že ju darca prekonal v minulosti.
"Takisto sa darcov pýtame v dotazníku na chorobu šialených kráv. Darovať krv nemôžu ani ľudia, ktorí strávili vo Veľkej Británii viac ako pol roka v čase, keď sa o tomto ochorení ešte nevedelo, teda v rokoch 1985 až 1998. Darcami nemôžu byť ani ľudia, ktorí trpia epilepsiou, problémami so zrážanlivosťou krvi, chronickými ochoreniami dýchacieho alebo tráviaceho charakteru, inzulínom liečenou cukrovkou, majú nejaké tropické ochorenie ako maláriu či nílsku horúčka. Darca preto nemôže prísť na odber skôr ako po polroku od návratu z rizikovej oblasti," vysvetľuje J. Rosochová.
Za rizikových darcov sa považujú aj ľudia, ktorí za odber inkasujú peniaze
Darcom sa nemôžte stať ani vtedy, ak užívate steroidné hormóny, alebo ste po transplantácii, aj keď šlo napríklad iba o transplantáciu očných rohoviek. Taktiež ak vaše sexuálne správanie možno považovať za rizikové a teda jestvuje riziko, že by sa mohli nakaziť nejakou pohlavnou alebo infekčnou chorobou. Preto nemôžu darovať krv homosexuáli, ľudia často striedajúci sexuálnych partnerov a tí, ktorí majú sexuálny styk za peniaze.
"Pred odberom krvi robíme na transfuziologickom oddelení všetkým potenciálnym darcom vyšetrenie, pri ktorom sa zisťuje, či majú normálnu teplotu, tlak, činnosť srdca a krvný obraz. Srdcové poruchy, napríklad šelest môžu byť dôvodom, pre ktorý darca krv darovať nemôže, pokiaľ to neodsúhlasí kardiológ. Dočasne vyraďujeme z registra aj ľudí po rôznych chirurgických a stomatologických zákrokoch, dokonca krv nemožno darovať ani po bežnom respiračnom ochorení. Musia prejsť minimálne dva týždne od ukončenia liečby, aby sa lieky vylúčili z ich z organizmu. Darovať krv nemožno ani po rôznych očkovaniach - proti besnote až rok, inak sú to obyčajne štyri týždne (napríklad po očkovaní proti chrípke), zatiaľ čo po očkovaní proti hepatitíde, možno darovať krv bez obmedzenia," poznamenáva primárka.
Darovať krv nemôžu ani alergici v čase aktívneho ochorenia, teda počas sezóny, keď sa u nich alergia prejavuje, alebo keď sú práve imunizovaní. Ďalej pacienti, ktorí mali v minulosti zhubný nádor, aj keď je ich ochorenie už preliečené. Takisto ľudia po chirurgických zákrokoch, akupunktúre alebo tetovaní či piercingu bývajú vyradení z registra darcov po dobu jedného roka. Hrozí totiž infikovanie hepatitídou typu C, HIV, alebo iným krvou prenosným ochorením. Darovať krv by ste nemali ani pred nástupom do pracovnej zmeny, ak máte rizikové zamestnanie alebo koníčky - napríklad ak pracujete ako letec, vodič autobusu, vykonávate práce vo výške alebo sa potápate. U ľudí s rizikovými profesiami by odber krvi mohol narušiť výkon povolania, resp. ohroziť ich zdravie alebo zdravie iných ľudí. Za rizikových darcov sa považujú aj tí, ktorí za odber inkasujú peniaze - mohli by totiž v obave z vylúčenia zatajiť nejakú informáciu týkajúcu sa ich zdravotného stavu.
"Sporadicky sa stretávame s tým, že k nám prídu darcovia skôr za účelom zistenia ich zdravotného stavu, než kvôli humánnej myšlienke darcovstva. Stane sa totiž, že sa nás niekoľko hodín po odbere dotazujú, či sú po zdravotnej stránke v poriadku. Keď sa pýtame, prečo si overujú svoj zdravotný stav, zvyčajne sa dozvieme, že mali v poslednom čase rizikový sexuálny styk. No keďže inkubačný čas niektorých ochorení trvá aj niekoľko týždňov, automaticky krv takéhoto darcu vyradíme, pretože jestvuje riziko, aj keď malé, že by sa nám prípadné ochorenie nepodarilo zachytiť. Krv sa vyhadzuje, aby sme neohrozili príjemcu. Žiaľ, je to potom zbytočná strata času i peňazí, pretože celý odber vyjde na zmar. Pritom v dotazníku obyčajne darca nič také neuvedie," hovorí Jana Rosochová.
Dotazník, ktorý vypĺňa darca krvi na transfuziologickom oddelení, sa podrobne pýta na všetky spomínané okolnosti. Ktokoľvek, kto chce darovať krv, môže bez udania dôvodu odísť po jeho prečítaní, ak si nie je istý svojim zdravotným stavom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári