komory za dovolanie ministra zdravotníctva. Jeden nekompromisne žiada Zajacovu hlavu, druhý je rozhodnutý podržať ho. Napätie v najväčšom zdravotníckom zariadení na východnom Slovensku sa dá krájať.
"Pán minister je rozhodnutý ísť v rámci svojej reformy aj cez mŕtvoly. Treba ho zastaviť. Nie je mysliteľné, aby jeden ignorant ohrozoval zdravie občanov a zároveň znemožňoval lekárom, aby poskytovali zdravotnú starostlivosť v rámci platných zákonov a ústavy Slovenska," hovorí mladý lekár po prvej atestácii. Nesúhlasí, aby sme zverejnili jeho meno. "Dokáže ísť po krku kohokoľvek. Spomeňte si na majiteľku lekárne, ktorá sa zapojila do štrajku a poslala pacienta do inej lekárne. Môže sa stať, že vďaka ministrovi príde o licenciu. Mne tento minister nestojí za to, aby som sa ocitol na ulici. Petíciu ale jednoznačne podpíšem."
Rovnako ťažké kalibre zaznievajú aj z druhej strany barikády. Terčom je komora. "Keby som v nej nemusela byť, dávno v nej nie som. Je to úplne zbytočný orgán, ktorý z nás akurát ťahá peniaze. Doteraz pre väčšinu členov neurobila nič. Až keď minister chce právom siahnuť na jej kompetencie, zrazu ide hájiť naše záujmy. Ďakujem, neprosím," rozčuľuje sa jedna z obvodných lekárok polikliniky.
Reforma zdravotníctva je podľa nej nevyhnutná. "Socialistické zdravotníctvo v podmienkach kapitalizmu je schizofrénia. Komora je presne tým socialistickým orgánom. Nie je mysliteľné, aby zopár činovníkov za naše peniaze rozhodovalo o našom bytí, či nebytí, aby oni určovali, kedy, kde, ktorý lekár si môže otvoriť súkromnú ambulanciu. O jeho osude by mali rozhodovať pacienti, nie mocipáni z komory." Ani ona nie je ochotná zverejniť svoje meno. "Strata členstva v komore je stratou existencie. Ale petíciu určite nepodporím!"
V delikátnej situácii sa ocitol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Róbert Roland. V Slovenskej lekárskej komore je členom prezídia. Ako povedal, v prípade petície reprezentuje v tomto orgáne "drvivú menšinu".
Podľa jeho názoru príčinou vojny medzi ministerstvom a komorou je rozdielny názor na reformu a problémy v komunikácii. "Osobne si myslím, že reforma zdravotníctva je potrebná a nevyhnutná v danom rozsahu. A som presvedčený, že sa ju aj podarí dotiahnuť do konca, lebo je to nielen politická vôľa koalície, ale z pohľadu budúcnosti vyhovuje napriek kritike aj opozičným stranám."
Roland vníma petíciu komory ako legitímne uplatňovanie petičného práva. "Niektoré body však odrážajú napätú atmosféru snemu komory, na ktorom ju formulovali. Výsledkom sú chyby a v konečnom dôsledku prehĺbená kríza vzťahov."
Zajtrajšie mimoriadne zasadnutie Rady SLK nemá podľa Rolanda právo zrušiť petíciu, ale má povinnosť v záujme lekárskeho stavu "okamžite sa dištancovať od tých bodov, ktoré majú osobný náboj alebo ktoré nezodpovedajú realite". Petíciu by mal podľa Rolanda prehodnotiť resp. zrušiť mimoriadny snem SLK v marci budúceho roku, na ktorom budú voliť nového prezidenta. "Bol by som veľmi rád, keby obidve strany využili toto obdobie na hľadanie konsenzu a oslobodili sa od zbytočných emócií."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári