Lucia nosí zimu: ostrú ako klinec či poriadne nabrúsená kosa. Treba sa nám obracať so zabezpečovaním tepla v domovoch. Už naši starkí hovorievali: Keď príde Lucia, nájde tu už zimu.
Popri ochrane tepla nám ale prináša Lucia mnohé ďalšie povinnosti. Ľudia, najmä na vidieku, majú od dnešného dňa naporúdzi špeciálne zošitky, do ktorých si 12 dní, teda od dnes až do Štedrého dňa pozorne zapisujú aké bolo počasie. Niektorí sú takí dôslední, že vývoj počasia zaznačujú dokonca po hodinách. Prínos tejto činnosti sa ukáže v budúcom roku: lucioví kronikári vedia, že vďaka svojim záznamom budú spoľahlivo informovaní aké bude v jednotlivých mesiacoch budúceho roka počasie.
Práve na Luciu možno použiť na veštenie budúcnosti aj iné spôsoby. Niekde vyberú 12 jabĺk, ktoré označia názvami 12 mesiacov a pozorne sledujú, čo sa s ovocím robí. Ak niektoré jabĺčko nebodaj zhnije, údajne sa v mesiaci, ktorý znázorňuje, treba prihotoviť na najhoršie. Jablko potrebujú na Luciu aj slobodné dámy - tie majú do Vianoc z neho denne kúsok odhrýzať - ak ovocie nezhnije, do roka sa určite dobre vydajú.
Pôvabná je obyčaj, ktorá prináša posolstvo o hojnosti budúcej úrody - do kvetináča alebo keramickej misy treba vysiať ovos - aký do 24.12. vyrastie, taká bude úroda.
Trinásty decembrový deň je najnebezpečnejším z obávaných neskorojesenných dní stríg (Ondrej, Katarína, Barbora, Tomáš). Obavy spôsobuje rapídny úbytok denného svetla. Ako v zmysle populárnej pranostiky: Lucia z noci upije a dňa nepridá. Zima a tma ľudí strašili a na Luciu rešpektovali niektoré zákazy z deduškovských čias: do domu zásadne neradi vpúšťali cudzie ženy - ak sa nejaká predsa len pritrafila, gazdiné na dedinách dodnes prevetívne poprevracajú všetok kuchynský riad hore dnom, aby odčarovali zlo.
Aj na Luciu je spoľahlivým liekom na strigy a iné pliagy cesnak - tým treba urobiť krížiky na vráta domov, gazdovia takto chránia aj maštale, luciovským menu sú dodnes v tisíckach domácností hrianky s cesnakom. Srdnatejších mládencov i v súčasnosti láka čeliť hrozbe stríg osvedčenými spôsobmi. A tak odvážlivci stále vyrábajú slávne luciovské trojnožkové stolčeky - musia ich zhotoviť bez železa, pomaly a do Vianoc. Ak si na ne počas polonočnej omše v kostole sadnú, spoľahlivo všetky strigy z dediny identifikujú.
Iní sa spoliehajú na zázračný vrkoč - od 13. decembra zapletajú vrkoč z prútia - denne však smú pridať iba obmedzený počet pletencov - keď potom na Štedrý večer vrkoč ohnú, uvidia cez oblúk strigy.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári