nedostatočná legislatíva, byrokratické naťahovačky, nedôvera a neopodstatnené obavy stále bránia tomu, aby tieto deti vyrastali v prostredí, ktoré im zaručuje plnohodnotný sociálny a psychologický vývin. Naopak, štát i sponzori stále vo veľkom investujú do drahej výchovy v inštitúciách, ktorých efekt sa s výchovou v náhradnej rodine nedá porovnávať, kvôli čomu je rodinná výchova stále nedocenená.
"Preto sme sa rozhodli založiť prvý tzv. virtuálny detský domov, ktorý by sprostredkúval deťom v ústavnej opatere výchovu v náhradných rodinách," hovorí riaditeľka občianskeho združenia Domov v rodine Eva Lorenzová.
"Poskytujeme servis a poradenstvo záujemcom o profesionálne rodičovstvo, ktorých registrujeme a vyhľadávame im konkrétne deti v detských domovoch," vysvetľuje riaditeľ virtuálneho Detského domova, Ladislav Rovinský. Virtuálny domov, ktorý funguje od prvého októbra, zamestnáva už dvoch profesionálnych rodičov z Michaloviec.
"V Košickom kraji by sme radi zamestnali v budúcom roku desať profesionálnych náhradných rodín. Do opatery profesionálnych rodičov chceme zveriť ďalších 29 detí z detských domovov, preto plánujeme osloviť i rodičov z ostatných krajov na východe," pokračuje Ladislav Rovinský.
"Ľudia stále nevedia, že existuje takáto pomoc opusteným deťom. Sú informovaní len o adopcii, pri ktorej sa právne voľné dieťa z domova stáva riadnym členom rodiny. Profesionálne rodičovstvo v náhradných rodinách, ktoré sprostredkúvame, je akýsi medzičlánok. Dieťa, ktoré má nariadenú ústavnú výchovu nie je vychovávané v domove, ale umiestnené do riadnej rodiny. Rodičia sú akýmisi externými zamestnancami detského domova, zostávajú s deťmi doma a za svoju starostlivosť dostávajú príspevok. Okolo 4000 korún na dieťa," vysvetľuje riaditeľka o.z. Domov v rodine Eva Lorenzová.
Je smutne známym faktom že štátna správa i samotné detské domovy sami blokujú prechod chovancov detského domova do profesionálnych rodín. Znamenalo by to totiž úbytok financií a pravdepodobnosť prepúšťania ich pracovníkov.
"Treba však podotknúť, že samotní pracovníci dostali ako prví možnosť profesionálne vychovávať deti, o ktoré sa starajú v domove, doma. Mysleli sme si, že sa takto postupne detské domovy zatvoria a myšlienka náhradnej rodiny dostane zelenú. Žiaľ, nik z pracovníkov domovov takúto možnosť nevyužil," krčí plecami Eva Lorenzová.
Celá myšlienka profesionálneho rodičovstva síce vznikla na ministerstve, žiaľ podmienka, že profesionálny rodič musí mať vysokoškolské vzdelanie v špeciálnej pedagogike, mnohým z nich uberá šancu túto prácu vykonávať.
Košický samosprávny kraj, ktorý Virtuálny detský domov financuje, preto udelil výnimku a zmiernil požiadavku na skončené stredoškolské vzdelanie s maturitou, ak sa rodič zaviaže do dvoch rokov začať študovať. Možnosť stať sa profesionálnym rodičom môžu využiť napríklad nezamestnaní pedagógovia o ľuďoch osamelých, či s nenaplnenými rodinnými potrebami nehovoriac.
Virtuálny detský domov sídli v budove Kosmaltu na Kysuckej ulici v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári