prevádzky v obci Beniakovce. Táto obec, vôbec ako prvá na Slovensku, využila možnosti spomínaného programu EÚ a vybudovala kvalitnú cestu, pričom z vlastných zdrojov hradila len šesť percent nákladov. Navyše cesta uľahčí a hlavne skráti prepravu občanov obce.
"Zrekonštruovali sme časť cesty v úseku Beniakovce - Podhora v náklade 3,74 milióna korún. Boli urobené priepusty, vjazdy na pole a rigoly. Táto cesta nám pomôže skrátiť cestu o tri kilometre a samozrejme aj napojenie na diaľnicu, či obce Budimír a Vajkovce. Druhá časť, teda druhá etapa rekonštrukcie, je plánovaná v júni 2004. Pôjde o prepojenie obcí Beniakovce - Hrašovík v dĺžke 1125 metrov a predpokladaný náklad činí 5,4 milióna korún. Financie taktiež poskytne Sapard," hovorí starosta Beniakoviec Ing. Milan Rabatin a dodáva, že projektovú dokumentáciu začali spracovávať v júni a bola hotová v priebehu troch dní.
"Ja som projekt pre Sapard vypracoval za týždeň. Nasledovali schvaľovacie procesy, asi tridsiatich dokumentov, bola tu viackrát kontrola zo Sapardu a nakoniec sme podpísali zmluvu o budúcej zmluve. Samotná výstavba trvala jeden mesiac. Cesta je už dokončená, ešte sa urobia nejaké vyrovnávky krajnice."
Prostredníctvom programu Sapard bolo uhradených 94 % nákladov na výstavbu, ktorú na základe výberového konania realizovali Cestné stavby Košice.
"Vznikol problém, pretože Európska únia daň z pridanej hodnoty neuhrádza. Máme však prísľub, že ministerstvo financií nám preplatí z DPH 75 % a tým pádom by to bolo pre nás únosnejšie."
Starosta Beniakoviec tvrdí, že prostriedky EÚ im pomohli vybudovať cestu, ktorá by zrejme v dohľadnom čase, ak by ju mala obec budovať z vlastných zdrojov, opravená nebola. Na otázku, prečo podobné možnosti nevyužijú aj starostovia ostatných obcí, keďže cesty sú v katastrofálnom stave, odpovedá:
"Ani my sme spočiatku všetko nevedeli, podmienky Európskej únie je potrebné naštudovať. Mali sme tú výhodu, že som stavbár a už v minulosti som čosi podobné pripravoval pre program EÚ. Tak som mal nejaké vodítko, vedel som, čo sa asi bude vyžadovať. Vtedy sa to nedokončilo, pretože vznikol problém s prekladom do angličtiny a navyše, ak sme chceli úver, musel ho podpísať riaditeľ Komunálnej banky v Žiline. Teraz sú podmienky jednoduchšie a úver sa dá získať aj v Košiciach. Robil som to tak, ako som vedel a bolo to dobré, chvalabohu. Je to však problém, pokiaľ nemáte prehľad o tom, ako získať všetky písomné vyjadrenia. Je treba súhlas od Colnej správy Bratislava, osloviť Daňový úrad, Živnostenský úrad, Ministerstvo životného prostredia. Do procesu vybavovania sa zapája hygiena, sociálna i zdravotná poisťovňa. Proste húf papierovačiek, ktoré Európa vyžaduje. Je to náročný proces, možno ho niekto ani fyzicky nezvládne. Chýba dostatočná informovanosť o možnostiach čerpania finančných prostriedkov, ale ak sa do toho niekto pustí, je vidieť výsledok."
Smerom od obce majú cesty kvalitné, v samotnej dedine sú však rozbité. Čo s tým?
"V obci sme postavili vodovod a plyn a keďže na vodu nie je každý napojený, nechceme robiť povrchovú úpravu, aby sme si nepoškodili cestu. Akonáhle sa všetci napoja na vodovod, budeme opäť žiadať, prostredníctvom projektu, Európsku úniu o spolufinancovanie," vysvetlil starosta Rabatin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári