spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou. Zúčastnilo sa ho viac ako sedem desiatok lekárov, zdravotných sestier a pôrodných asistentiek z Košického a Prešovského kraja. Dozvedeli sa na ňom, prečo je také dôležité čo najdlhšie dojčiť deti materským mliekom a aký význam má bezprostredný kontakt matky s dieťatkom hneď po pôrode. O ich dôležitosti sme sa pozhovárali podpredsedníčkou Slovenského výboru pre UNICEF Vierou Haľamovou.
"Minulé storočie so sebou prinieslo veľa starostí s výživou dojčiat na celom svete. Kvôli vysokej úmrtnosti novorodencov došlo k masovému využívaniu umelej výživy, čím sme sa po prvý raz po tisícročiach odklonili od prirodzenej výživy. Vďaka nesprávne pochopenému vedecko-technickému rozvoju sa totiž predpokladalo, že formuly plne môžu nahradiť materské mlieko, čo je veľký omyl. Dojčenie neznamená iba prísun potrebných živín, ale aj nevyhnutných ochranných faktorov, protilátok, hormónov a rastových faktorov, ktoré umelá výživa nie je schopná nahradiť," hovorí V. Haľamová.
Ako poznamenáva, odborníci pred desiatkami rokov predpokladali, že umelá výživa bude výborným riešením pre matky, ktoré z rozličných dôvodov nemôžu dojčiť. Stala sa nakoniec masovo používaná, čo malo závažné dôsledky na zdraví celej populácie. Došlo totiž k prudkému rozvoju chorobnosti a dokonca i k zvýšeniu úmrtnosti. Ako neskôr konštatovali erudovaní odborníci, umelá výživa bol jeden z najväčších pokusov na ľudstve.
"Novšie vedecké poznatky urobili veľmi veľa pre spoznanie hodnoty materského mlieka. Dozvedeli sme sa, že mliečna žľaza v mnohom preberá funkciu placenty. V materskom mlieku dostáva dieťa v prechodnom období popôrodnej adaptácie nenahraditeľné zložky. Potrebuje ich aj normálne donosené a zrelé dieťa, chránia ho pred infekciami, napomáhajú zrelosti tráviaceho systému. Okrem toho sa zistilo, že dojčenie je nesmierne dôležité aj pre budovanie emocionálneho vzťahu matky k dieťaťu. Je podkladom vývoja takzvanej emocionálnej inteligencie dieťaťa, ktorá rozhoduje o jeho budúcom živote. Preto je vzniknutý odklon od dojčenia potrebné napraviť," vysvetľuje MUDr. Haľamová.
Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie doporučujú kŕmiť deti výlučne materským mliekom minimálne 4 až 6 mesiacov, až potom sa môžu zaradiť do stravy doplňujúce príkrmy. Dojčiť sa doporučuje aspoň do roka, obzvlášť v rodinách, kde sa vyskytuje nejaká alergia alebo atopický ekzém. Žena však môže prikrmovať dieťa materským mliekom aj do dvoch rokov alebo dlhšie, v podstate tak dlho, ako to jej a dieťaťu vyhovuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári