názov "Baby friendly hospital iniciative" a jej cieľom je vybudovanie nemocníc priateľsky naklonených deťom.
"Dojčenie má veľký význam pre vývoj dieťaťa jeho ďalší rozvoj. Preto UNICEF vyčlenil v minulých rokoch nemalé finančné prostriedky pre propagáciu tejto myšlienky," hovorí predsedníčka Slovenského výboru pre UNICEF Doc. MUDr. Veronika Lehotská, CSc.
Program ´Baby friendly hospital iniciative´ vznikol po svetovom summite venovanom deťom na pôde OSN v New Yorku v roku 1990. Jeho hlavnou koordinátorkou na Slovensku je Viera Haľamová, ktorá nám vysvetlila, čo znamená pojem nemocnica priateľsky naklonená deťom.
"Oddelenie, ktoré chce takýto certifikát získať, musí spĺňať desať základných podmienok. Predovšetkým sa na ňom nesmie podávať novorodencom žiadna potrava ani nápoje okrem materského mlieka, s výnimkou lekársky indikovaných prípadov. Ďalej musí byť umožnené matkám priloženie dieťaťa k prsníku do pol hodiny po pôrode, pretože prerušenie ich vzájomného kontaktu je veľmi nevhodné. Nevyhnutné je praktizovať takzvaný rooming-in, teda umožniť matkám ostať s novorodencom nepretržite 24 hodín denne. Všetky naše aktivity smerujú k predĺženiu času laktácie," dozvedáme sa.
Zaužívané postupy v slovenských nemocniciach sú zväčša iné. Dieťa je matke bezprostredne po pôrode odobraté, sestričky ho umyjú, odvážia a uložia na novorodeneckom oddelení. Kŕmené je v pravidelných intervaloch, nie vtedy, kedy je naozaj hladné. Tieto postupy vznikali na gynekologicko-pôrodníckych a novorodeneckých oddeleniach v druhej polovici minulého storočia v dôsledku prílišných obáv z možnej infekcie dieťaťa. Ich spolutvorcami boli predovšetkým hygienici, pričom sa nevychádzalo z dostatočného poznania procesov a dôležitosti prirodzenej výživy. Aj keď konzervatívnejší zdravotníci budú oponovať, tým, že mamičky sú pôrodom vyčerpané a bez dieťatka si viac oddýchnu, priloženie novorodenca na hrudník matky je najkrajším zadosťučinením. Vtedy jednoducho spadne zo ženy všetka únava, dieťatko hľadajúce prsník vynahradí všetky útrapy súvisiace s pôrodom.
"Dnes chcú matky prirodzene dojčiť, ale nevedia ako. My ich to učíme, rovnako ako zdravotnícky personál. V prvom rade zdôrazňujeme dôležitosť kontaktu novorodenca s matkou, pretože pri ich vzájomnom kontakte sa u dieťatka oveľa rýchlejšie odbúrajú stresové hormóny. Okrem toho sa dieťa osídli matkinymi baktériami, proti ktorým práve vďaka materskému mieku získava imunitu. Príroda tým dokazuje svoju jedinečnosť. Naozaj nie je dôležité hneď po pôrode dieťa osprchovať, veď sa predsa rodí zo sterilného prostredia. Navyše chladový stres novorodeniatku vôbec neprospieva. Stačí ho očistiť od smolky a usušiť," poznamenáva MUDr. Haľamová.
Podľa nej v súčasnosti nanovo získavame poznatky o dojčení, ktoré ženy po tisícročia vedeli, ale za krátky sa na ne zabudlo. Na kurzoch, ktoré organizuje Slovenský výbor pre UNICEF, učia odborníci zdravotníkov praktické postupy, ako udržať a rozvíjať laktáciu. Takisto organizujú kurzy pre mamičky, aby vedeli, čo majú od dojčenia očakávať.
"V nemocniciach priateľsky naklonených deťom sa deťom nedáva umelá výživa ani počas obdobia, kedy sa žene po pôrode ešte netvorí mlieko. Nie je to totiž potrebné. Aj keď nejaký čas trvá, kým sa ´naštartuje´ laktácia, príroda si s tým sama poradila. Prvé kvapky materského mlieka, takzvané mledzivo, síce nemajú veľkú výživnú hodnotu, ale v tom čase má ešte dieťa zásoby z vnútromaternicového vývoja. Zato mledzivo obsahuje veľké množstvo protilátok, najmä sekrečný imunoglobulín, ktorý vystelie tráviaci systém dieťaťa. Preto treba dieťatko od prvej chvíle prikladať k prsníku. Ak novorodenec nezačne sať do troch dní, tvorba mlieka zaniká, pretože stimulom pre jeho tvorbu je práve dojčenie," vysvetľuje V. Haľamová.
Žien, ktoré skutočne z nejakých dôvodov nemôžu dojčiť, je podľa nej veľmi málo. Ani tie by nemali prechádzať hneď na umelú výživu, vhodnejšie je použiť materské mlieko z laktárií alebo nemocničných bánk. K umelému mlieku sa treba uchýliť iba v najkrajnešom prípade.
Podľa slov členky predsedníctva Slovenského výboru pre UNICEF MUDr. Anny Vajovej preto patrí k desiatke bodov k úspešnému dojčeniu aj zákaz propagácie umelej výživy v nemocniciach. Pracovníci gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia nesmú preberať žiadne vzorky a reklamné predmety od firiem vyrábajúcich umelú výživu.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári